Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vrcholní představitelé EU potvrdili pevné odhodlání řešit hospodářskou krizi
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

24/03/2009

Summit se zaměřil na různé aspekty krize – regulaci finančního trhu, ekonomické pobídky i jistotu zaměstnání.

Vrcholní představitelé se dohodli na poskytnutí nevyužitých 5 miliard eur ze zdrojů EU na modernizaci v oblasti energie a internetové sítě. Zároveň odsouhlasili zvýšení stropu pomoci Unie zemím, které se potýkají s problémy. Také úvěrová linie na pomoc zemím, které ještě nezavedly euro, byla zvýšena na 50 miliard eur.

Dále hlavy států přislíbily dalších 75 miliard eur Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc zemím, které ji potřebují.

 

  Logo českého předsednictví na budově Evropské rady v Bruselu

  Na závěr dvoudenního summitu vydali vrcholní představitelé společné prohlášení, podle kterého provádění balíčku na oživení ekonomiky, který obnáší opatření za 200 miliard eur a který byl přijat v prosinci loňského roku, „úspěšně pokračuje“. Politici vyjádřili víru v úspěch těchto opatření, jež mimo jiné spočívají v daňových škrtech a záchranných balíčcích pro banky. Podle jejich slov by opatření měla ekonomiku znovu nastartovat, i když to zřejmě nějakou dobu potrvá.

  „Pokud to bude nutné, po nějaké době opatření upravíme, ale nyní se musíme zaměřit na jejich zavádění,“ uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barosso.

  Celkem již vynaložilo 27 států EU na potlačování nejhorší hospodářské krize za posledních několik desetiletí okolo 400 miliard eur. Tato částka představuje asi 3,3 % hrubého domácího produktu Unie. Kromě opatření na oživení ekonomiky zahrnuje vyšší výdaje v sociální oblasti v důsledku rostoucí nezaměstnanosti. Nezaměstnanost v EU dosáhla v lednu 7,6 %, a byla tak nejvyšší za poslední dva roky.

  Mnoho evropských představitelů vyjadřuje obavy ohledně opatření, která umožní utrácet na úkor zadlužení a která tak způsobují prohlubování hospodářského schodku. Podle nich by měly země EU co nejdříve taková řešení opustit a počítat pouze se schodky, které „odpovídají možnostem udržitelných veřejných financí“. Řada zemí nedodržuje dohodnutá pravidla, podle kterých by státy neměly dovolit, aby schodky jejich ekonomik stouply nad 3 % HDP.

  V souvislosti s blížícím se summitem zemí G20, který proběhne 2. dubna, vrcholní představitelé zformulovali společný postoj ohledně toho, jak by měla být zdokonalena regulace a dohled nad finančním sektorem.

  Vyčleněných 5 miliard eur bude vynaloženo na eliminaci zplodin oxidu uhličitého způsobujícího změnu klimatu a na projekty, díky nimž bude Evropa moci využívat plyn z oblasti Kaspického moře. O nový plynovod je větší zájem poté, co byly vinou lednového sporu mezi Moskvou a Ukrajinou přerušeny dodávky ruského plynu do východní Evropy.

  Politici také odsouhlasili užší spolupráci s východními zeměmi Englishfrançais . Konflikt mezi Ruskem a Gruzií tomuto tématu přidal na významu.

  Irská vláda informovala představitele EU o plánech na zopakování referenda o Lisabonské smlouvě.

  Další informace na toto téma:


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky