Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropa hájí zájmy žen
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/03/2009

 

Ženy v Evropě vydělávají v průměru o 17,4 % méně než muži. Dokazují to statistiky, které zveřejnila Evropská komise v rámci své kampaně, jež má pomoci zmenšit rozdíly v odměňování mužů a žen.

Podle související zprávy za těmito rozdíly stojí tradice, konvence a problémy, na které někdy ženy narážejí ve snaze sladit práci a soukromý život. Podíl žen v celkovém počtu zaměstnaných v EU stoupá a mezi absolventy vysokých škol představují ženy 59 %. Zodpovědné pozice jsou jim však svěřovány méně často než mužům a hůře pronikají do lukrativnějších profesí.

  Lékařka s rouškou a stetoskopem

   

  „Hospodářský propad bude mít patrně na ženskou část populace větší dopad než na muže, protože ženy častěji vykonávají nejistá zaměstnání,“ uvádí zpráva.

  Kampaň na podporu stejného odměňování má zvýšit informovanost o rozdílech v platovém ohodnocení a o možných řešeních. Byla zahájena 3. března u příležitosti mezinárodního dne žen a potrvá do srpna tohoto roku. Její součástí budou informační materiály pro zaměstnavatele a odbory, internetová stránka, plakáty a propagace v médiích.

  V důsledku stárnutí populace je v zájmu Evropské unie, aby se ženy více zapojovaly do pracovního procesu, zejména v oblasti informačních technologií. Podle odhadů bude v tomto odvětví v příštím roce v EU chybět 300 000 odborníků. Ženy přitom v současnosti představují mezi těmito odborníky ani ne pětinu.

  Pět předních společností z odvětví informačních technologií (Alcatel-Lucent, IMEC, Orange-France, Microsoft a Motorola) podepsalo před několika dny dohodu, která má zajistit, aby byly takové technicky zaměřené pracovní pozice pro ženy atraktivnější. Dohodu pomohli vyjednat zástupci Evropské unie. Evropská komise vyvíjí v tomto směru i další snahy English , jejichž cílem je zvýšit počet žen zaměstnaných v tomto odvětví. Komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová vyzvala ostatní společnosti, aby tento příklad následovaly.

  Souběžně s oslavami mezinárodního dne žen pořádá Evropská unie na téma rovnost můžu a žen také výtvarnou soutěž Englishfrançais pro děti. Vítězné kresby budou otištěny v připravované brožuře pro školy.

  V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat letos v červnu, zahájila komisařka Margot Wallströmová internetovou diskuzi o ženách v politice English .

  Další informace k tématu rovnosti žen a mužů v EU

  Další informace o obhajobě práv žen ve světě Englishfrançais


   

   

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky