Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

A cenu získává region...
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/02/2009

 

Ceny za inovace v regionech EU byly uděleny za projekty pro udržitelnou energetiku a výzkum.

Každoročně udílenou cenu EU za nejlepší regionální projekty letos získal francouzský ostrov Réunion za projekt solární elektrárny a belgické Valonsko za středisko pro letecký výzkum. Při slavnostním vyhlašování vítězů dne 16. února převzalo cenu RegioStars rovněž Řecko, Wales a německý spolkový stát Severní Porýní-Vestfálsko.

 

  Křišťálová cena RegioStars

  Křišťálovou cenu s laserově vybroušenou hvězdou předala komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová a starosta Amsterodamu Job Cohen, jenž předsedal výběrové komisi. „Pro stimulaci konkurenceschopnosti a zaměstnanosti v Evropě je zvláště v dnešní obtížné hospodářské situaci potřeba nových nápadů a progresivního myšlení,“ uvedla komisařka Danuta Hübnerová.

  Další dva projekty byly oceněny zvláštním uznáním poroty. Jeden z nich byl zaměřen na rozvoj nových nástrojů a metod pro zlepšení silniční sítě v severských regionech. Podílelo se na něm Skotsko, Grónsko, Švédsko, Finsko, Norsko a Island. Druhý projekt byl úspěšným pokusem výzkumných ústavů v německém Sársku o uvedení svých odborných zkušeností v oblasti vesmírného výzkumu na trh.

  Soutěže RegioStars se letos zúčastnilo 18 zemí s 50 projekty. Přihlásit se mohou projekty, které získaly prostředky z rozpočtu EU na regionální rozvoj.

  Různé regiony v EU mohou řešit podobné problémy, jako je například stárnoucí obyvatelstvo či potřeba obnovitelných energií. Soutěž RegioStars tak nabízí prostor pro představení inovačních projektů, které mohou být inspirací pro ostatní regiony.

  Z přihlášených projektů se do užšího výběru dostalo celkem 25. Například vítězný velšský projekt podporuje zavádění nových, ekologičtějších technologií do tiskárenského průmyslu, jenž patří k významným odvětvím tohoto regionu. Velšské centrum pro tiskárenské a nátěrové technologie WCPC ve městě Swansea vypracovalo se svými obchodními partnery případové studie, na jejichž základě zjistilo, jak je možné motivovat k inovacím a pomáhat především malým podnikům při aplikaci nových technologií.

  Další informace o ceně RegioStars za inovační regionální projekty:   Englishfrançais

  Další informace na toto téma:


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky