Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Generace bez viru HIV a AIDS – Sliby a závazky
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/02/2009

 

Mohou mladí lidé po celém světě očekávat, že budou mít dostatek informací a prostředků, jak se bránit viru HIV a AIDS? To bude základní otázka diskuze u kulatého stolu, která se uskuteční 17. února 2009 v bruselském Scotland House.

Diskutovat tu budou mladí lidé, reprezentanti Evropské unie a zástupci neziskového sektoru.

  Zdobený obličej domorodého Afričana

   

  Celosvětově tvoří téměř polovinu nově nakažených virem HIV mladí lidé. V průběhu let zaznělo mnoho slibů a závazků usilujících o zastavení šíření zákeřného viru a AIDS. Světová zdravotnická organizace si stanovila ambiciózní cíl: mít univerzální přístup k prevenci a léčbě do roku 2010. Budou tyto závazky splněny? A jak to se sliby mezinárodního společenství vypadá teď, v roce 2009?

  Diskuzi u kulatého stolu „Generace bez viru HIV a AIDS – Sliby a závazky: dočká se mládež v roce 2010 univerzálního přístupu k prevenci?” organizuje mezinárodní osvětová kampaň Virus Free Generation. Cílem diskuze bude zhodnocení dosavadního úsilí a definování nezbytných kroků, které přispějí k  vytvoření generace, která se již nemusí viru HIV a AIDS obávat.

  „V boji proti HIV/AIDS se toho za poslední roky hodně podařilo, například desetinásobně stoupl počet lidí z rozvojových zemí, kteří užívají antiretrovirální léky. Pořád ale zaostává prevence v těchto zemích,“ upozorňuje Petra Weissová, koordinátorka kampaně Virus Free Generation (VFG) a spoluorganizátorka bruselského kulatého stolu. „Současné iniciativy, jako třeba programy sexuální výchovy ve školách, se často zaměřují na pouhou propagaci sexuální abstinence. Až polovina mladých lidí přitom začíná sexuálně žít v šestnácti letech. Nemůžeme tato fakta ignorovat,“ dodala Petra Weissová.

  Mladí lidé v Itálii, Německu, Nizozemsku a České republice přijali výzvu stát se ambasadory kampaně Virus Free Generation. Jejich úkolem bylo informovat své vrstevníky o dopadech pandemie HIV/AIDS na mladé Afričany. V průběhu bruselské diskuze u kulatého stolu mladí ambasadoři předají petici z podpisy z celého světa. Signatáři žádají mezinárodní komunitu, aby dodržela své sliby a závazky, které mladým lidem dala v úsilí zastavit šíření viru HIV a AIDS.

  V průběhu diskuze u kulatého stolu je možné navštívit výstavu “Faces of Township”, která je výsledkem společné práce Jana Baboráka z České republiky a dalších mladých ambasadorů kampaně.

  Na mezinárodní kampani VFG spolupracuje společnost Člověk v tísni společně se svými partnery z Aliance 2015 – německou GAA, italskou Cesvi a Hivosem z Nizozemska.  Projekt je podpořen Evropskou komisí.      

   

  Víc informací:

   

  Petra Weissová, národní koordinátorka kampaně Virus Free Generation

  + 420 604 268 202

  petra.weissova@clovekvtisni.cz

  www.virusfreegeneration.cz

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky