Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Linku 112 Česko dobře zná
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/02/2009

 

Česko je primusem Evropské unie. Tedy alespoň v informovanosti obyvatel o evropské tísňové lince 112. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometru, který byl zveřejněn dnes u příležitosti Evropského dne tísňové linky 112.

Prostřednictvím tohoto čísla se lidé v nouzi mohou dovolat pomoci záchranářů ve všech státech Evropské unie.

  číslo 112 na mapě Evropy

  O tom, že 112 je číslem linky tísňového volání v celé unii, ví 58 % Čechů. Česko se díky tomu ocitlo na prvním místě pomyslného žebříčku EU, pokud jde o povědomí o tísňové lince. Na druhém místě skončilo s 56 % Lucembursko a na třetím s 50 % Polsko. Mnohem hůře jsou ale na tom jiné státy EU. Hodně zaostává Itálie (3 %), Řecko (4 %) a Velká Británie (8 %).

  O dobré informovanosti v Česku svědčí i to, že počet volání na linku v letech 2005 až 2008 podle údajů Hasičského záchranného sboru ČR přesáhl 12,5 milionu. To představuje více než 350 volání za hodinu. Na druhé straně vysoký podíl (až 70 %) na nich mají zlomyslná volání a omyly.

  Na linku 112 se lze dovolat bezplatně z jakéhokoli telefonního přístroje v případech, kde je ohrožen lidský život, zdraví či majetek. Výhodou pro cizince je to, že operátoři v Česku mluví i anglicky a německy a k dispozici mají softwarovou podporu pro další světové jazyky.

  To, že technologie linky 112 je v Česku na velmi dobré úrovni, potvrdilo loni i šetření Evropské komise. Operátoři jsou s to určit adresu volajícího z pevné sítě a automaticky stanovit polohu mobilního telefonu, z něhož se volá na linku 112. Systém dobře zvládá nápory v krizových situacích. Tak třeba loni v březnu při vichřici Emma linka přijala během několika hodin 27 900 tísňových hovorů.

  Systémové a technologické řešení linky 112 v Česku bylo oceněno v úterý v Bruselu, kdy český hasičský záchranný sbor získal jednu z 11 cen udělených Asociací evropského čísla tísňového volání (EENA).

  Dějiny evropské tísňové linky 112 začaly v roce 1991, kdy Rada Evropských společenství vydala rozhodnutí 91/396/EHS o zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání. Na jeho základě měly všechny členské státy tuto linku zavést do konce roku 1996.

  Když se ČR začala připravovat na členství v EU, začala podnikat kroky i k přijetí evropské tísňové linky. Telefonní číslo 112, na kterém byly do roku 1998 poskytovány informace o přesném čase, bylo uvolněno pro tísňové volání. Linka byla v Česku uvedena do provozu ve všech telefonních sítích počátkem roku 2003.

   

  Důležité odkazy:

   

  Webová stránka Evropské komise věnována tísňové lince 112: www.ec.europa.eu/112

  Video: http://www.youtube.com/watch?v=jXVn2YIf5Jk

  Jak funguje linka 112 v jednotlivých členských státech EU: http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/ms/index_en.htm

  Hasičský záchranný sbor ČR: http://www.hzscr.cz/

  Dětský koutek: http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/index_en.htm

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky