Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Soutěž pro novináře bojující proti nespravedlnosti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/02/2009

Francouzská novinářka a dánský novinář získali první cenu za rok 2008 v soutěži „Pro rozmanitost, proti diskriminaci“, kterou uspořádala Evropská komise.

Přijmout svou homosexualitu v tradičním mužském fotbalovém prostředí, konvertovat k islámu a stát se tak cizincem ve vlastní zemi či navzdory statistikám a stereotypům spojeným se svým původem dosáhnout úspěchu v povolání – taková jsou témata mnoha komentářů, které se v tisku objevují v souvislosti s různými podobami diskriminace. V tomto ročníku soutěže bylo posuzováno 545 soutěžních článků. Laureáty hlavní ceny se společně stali Francouzka Pascale Krémerová za článek „Homofobie a fotbal: poučení z Chooz“ (Le Monde) a Dán Ole Hall za článek „Dánští muslimové jsou vystaveni šikaně“ (Morgenavisen Jyllands-Posten).

  Lidský obličej - zakryté oči, uši, ústa

  Třetí cenu získaly portugalské novinářky Christiana Martinsová a Marisa Antunesová za článek „Rasismus: to není problém elity“ (Expresso). Zvláštní cenu získala řecká novinářka Mika Kontorousi za článek „Yuzyan opouští svůj svět“ (Eleftheros Tipos), ve kterém vykreslila portrét Romky, která se snaží uniknout tradiční roli, do níž ji tlačí její komunita i celá společnost.

  Tato soutěž pro novináře je jednou z hlavních činností v rámci kampaně „Pro rozmanitost, proti diskriminaci“, která byla zahájena v roce 2003 a je financována z evropského programu Progress. Jedná se o ocenění pro novináře, kteří svou prací upozorňují na předsudky, odmítání a diskriminaci, jimž jsou stále příliš často vystavováni někteří občané z důvodu svého původu, náboženství, věku, pohlaví, postižení či sexuální orientace.

  V roce 2007 již byla oceněna portugalská novinářka Maria Do Céu Nevesová. Aby mohla napsat článek nazvaný „Portugalci se podílejí na nové formě otroctví v Evropě“(Diário de Noticias), neváhala strávit tři týdny v neutěšených podmínkách portugalských sezónních pracovníků při pěstování rajčat ve sklenících v Nizozemsku.

  Její zkušenost nás učí, že svědomí se někdy vyvíjí rychleji než zákony. Její práce sice v Portugalsku vyvolala velký ohlas, a to i v televizi, avšak nevedla dosud k legislativním změnám, v které autorka doufala a které by zahraničním pracovníkům například umožňovaly podepsat smlouvu ve svém vlastním jazyce. Maria nicméně doufá, že se jí podařilo upozornit případné zájemce o práci v zahraničí na to, že by se mohli stát oběťmi zneužívání.

  Boj proti diskriminaci

   

  Videoklipy:


   

  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky