Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Miliardy eur vyplacené z fondů EU pomáhají oživovat ekonomiku
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/02/2009

Strukturální fondy a fond soudržnosti EU se stávají významným nástrojem v boji s hospodářskou krizí. Jak dnes oznámila komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová, churavějící ekonomiky členských zemí EU dostaly v roce 2008 prostřednictvím těchto fondů injekci ve výši 38 miliard eur. Tyto peníze a spolu s dalšími 6,25 miliardy eur, které budou vyplaceny na zálohách letos, umožní zvýšit likvidní prostředky ve členských státech v době, kdy jsou zapotřebí více než dříve.

  ekonomický graf pod lupou

  „Rok 2008 byl pro členské státy a regiony velmi náročným rokem, zejména s ohledem na zhoršující se hospodářské klima. Silná a stabilní podpora, kterou poskytuje politika soudržnosti, je důležitější než kdy jindy,“ řekla Hübnerová. „Umožní nám to podpořit likviditu v členských státech, přičemž dalších 6,25 miliardy eur bude letos vyplaceno na zálohách. Prodlužujeme také lhůty na podávání žádostí o platbu, aby bylo každé euro využito co nejlépe,“ dodala.

  Částka 38,3 miliardy eur byla loni vyplacena ze čtyř strukturálních fondů – Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR), Evropského sociálního fondu (ESF), záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu (EZOZF-Z) a Finančního nástroje pro orientaci rybolovu (FNOR) – a z Fondu soudržnosti. Byly z nich spolufinancovány tisíce projektů regionálního rozvoje, sahajících od významných projektů dopravní a energetické infrastruktury až po investice do inovačních malých a středních podniků a odborné přípravy.

  Mezi velké projekty, které nedávno obdržely významné finanční prostředky prostřednictvím politiky soudržnosti, patří vysokorychlostní železnice mezi Córdobou a Malagou ve Španělsku (EU přispěla 852 miliony eur), nové metro v portugalském Portu (příspěvek EU ve výši 316 milionů eur), most Rio-Antirio v Řecku (EU přispěla 257 miliony eur) a modernizace železniční tratě mezi polskými městy Varšava a Lodž (příspěvek EU: 161 milionů eur).

  Poskytnutí dalších záloh ve výši 6,25 miliardy eur v roce 2009 navrhla Evropská komise v plánu evropské hospodářské obnovy loni v listopadu. Plán byl v zásadě schválen Radou a nyní se o něm jedná v Evropském parlamentu, který má o něm hlasovat 24. března.

  Více informací:

  Tisková zpráva

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky