Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Ve Zlíně proběhl první Eurofestival
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/01/2009

 

V pátek 23. ledna se ve Zlíně uskutečnil první ze série Eurofestivalů pořádaných Zastoupením Evropské komise a Úřadem vlády ČR v rámci doprovodného kulturního programu k neformálním setkáním Rady ministrů během českého předsednictví v čele EU.

Tentokrát se jednalo o neformální setkání Ministrů práce a sociálních věcí, kteří jednali ve dnech 22.-24.1. v nedalekých Luhačovicích.

Původně rozmanitý kulturní program Eurofestivalu byl bohužel do značné míry ovlivněn tragickou událostí, která se stala na nedalekém prostranství, kde strom při pádu na zastávku městské hromadné dopravy zranil několik dětí.

Dvanáctiletý chlapec vážným zraněním v pátek ráno podlehl. V souvislosti s touto tragickou událostí bylo na páteční dopoledne svoláno mimořádné zasedání Rady města, na jejíž doporučení byl program festivalu pozměněn.

 

  Soutěž v sochání z ledových kvádrů dne 23. ledna 2009 na prvním Eurofestivalu ve Zlíně

  Festival se tak nesl se v duchu piety nad zesnulým chlapcem, přičemž jedna z vystupujících kapel, populární romští muzikanti Gulo čar, své vystoupení chlapci věnovala. Program se vzhledem k smutným okolnostem musel obejít bez původně avízované diskotéky pro děti. Zrušeno bylo rovněž vystoupení místní dixielandové formace Jazzzubs. Velkému zájmu publika se však těšila soutěž v sochání z ledových kvádrů, při níž umělci vytvářeli postavy z místních legend.

  Ve stanu Zastoupení Evropské komise probíhal nezměněný program sestávající z dopoledních prezentací organizací a institucí soukromého i veřejného sektoru působících v kraji. Odpoledne měli návštěvníci možnost shlédnout promítání snímků, jejichž výroba získala podporu v rámci evropských programů MEDIA. Program pokračoval odpoledne uvedením filmu pro děti Fimfárum 2.

  Ve večerních hodinách pak diváci shlédli úspěšný dokument Heleny Třeštíkové René, který nedávno získal cenu za nejlepší evropský dokument.  Mezi jednotlivými promítáními probíhaly krátké přednášky, při nichž měli návštěvníci možnost seznámit se s fungováním institucí EU na území České republiky.

  Vrcholem programu se pak stala veřejná debata s českým komisařem Vladimírem Špidlou, která proběhla ve večerních hodinách. Vladimír Špidla nejprve krátce vystoupil na hlavním pódiu, kde projevil účast rodinám postižených chlapců a poté zahájil  veřejnou debatu s občany ve stanu Zastoupení Evropské komise. Debata se těšila mimořádnému zájmu publika. Možnosti komisaři osobně položit otázku využil hojný počet návštěvníků a pan komisař tak měl možnost odpovídat na celé spektrum dotazů týkající se možného členství Turecka v EU, Lisabonské smlouvy nebo příčin současné finanční a ekonomické krize.

  Na závěr Vladimír Špidla vyhověl několika zájemcům o podpis z řad publika a s mnohými z nich i ochotně zapózoval. Poté se připojil k pokračování programu ministerského setkání v nedalekém zlínském divadle.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky