Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Počet prohlídek v rámci screeningu rakoviny není zdaleka dostačující
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/01/2009

V zemích EU chodí na screening rakoviny méně než polovina doporučeného počtu osob, a pokud se nepodniknou urychlené kroky, úmrtnost na tuto zákeřnou nemoc vzroste.

V roce 2003 doporučili ministři zdravotnictví členských států svým vládám, aby zahájily rozsáhlý screening osob se zvýšeným rizikem výskytu rakoviny v závislosti na věku a pohlaví. Dvacet dva zemí plní výzvu v oblasti screeningu rakoviny prsu, patnáct zemí provádí kontroly zaměřené na rakovinu děložního čípku a dvanáct zemí na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Tyto běžné druhy rakoviny lze často relativně přesně a jednoduše zjistit pomocí cytologických vyšetření stěrkou a prostřednictvím mamogramů.

  globus se stetoskopem

  Ministři doporučili, aby bylo ročně v cílových skupinách zkontrolováno 125 milionů osob. Nejnovější studie EU však ukazuje, že se ročně provádí pouze okolo 51 milionů kontrol, což je 41 % požadovaného množství. Navíc ani ne polovina tohoto počtu se uskutečňuje požadovaným způsobem.

  Každá třetí žena, která zemře na rakovinu, umírá na rakovinu prsu, tlustého střeva, konečníku nebo děložního čípku. U mužů způsobuje rakovina tlustého střeva a konečníku  11 % všech úmrtí na rakovinu. Jelikož populace EU stárne, tato čísla porostou, pokud se nepodniknou preventivní opatření.

  Rakovina, která je nejčastější příčinou úmrtí po nemocech oběhového systému, je z 500 milionů občanů EU diagnostikována u 3,2 milionů z nich. Rakovina prsu tvoří okolo 30 % případů rakoviny u žen v EU, což je mnohem více než počet případů rakoviny tlustého střeva a konečníku (13 %) a rakoviny děložního čípku (3 %). U mužů tvoří rakovina tlustého střeva a konečníku 13 % všech případů rakoviny.

  Výskyt rakoviny není v EU rovnoměrný. Nejvyšší výskyt rakoviny prsu je v Belgii, zatímco Dánsko má nejvyšší úmrtnost. Nejnižší výskytRumunsko a ve Španělsku je zase nejnižší  úmrtnost.

  Další informace o výskytu rakoviny v EU
  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky