Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Mezinárodní rok astronomie 2009 zahájen
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/01/2009

Evropská unie slavnostně zahájila Mezinárodní rok astronomie 2009 v Praze na Staroměstském náměstí.

Rok 2009 byl vyhlášen světovou organizací UNESCO jako Mezinárodní rok astronomie (IYA 2009) k připomenutí 400. výročí od prvního pozorování oblohy dalekohledem, které jako první provedl Ital Galileo Galilei. Jelikož Česká republika předsedá v první polovině roku 2009 Evropské unii, byla pro slavnostní zahájení IYA v Evropské unii dne 7. ledna 2009 vybrána Praha. Program IYA se tak stal součástí doprovodných oslav tradičního setkání Evropské komise s vládou ČR na začátku předsednictví.

 

  Pražský orloj

  Během celého dne se mohli Pražané bavit a vzdělávat na Staroměstském náměstí u orloje jako jednoho ze symbolů astronomie. Zavítat mohli do astronomického stanu, který poskytl prostor výstavě s fotografiemi těles sluneční soustavy i vesmíru pořízenými v Evropské jižní observatoři či prohlídce s pozorováním oblohy hvězdářskými dalekohledy. Samotné slavnostní zahájení proběhlo za účasti evropského komisaře pro vědu a výzkum Janeze Potočnika a prezidentky Mezinárodní astronomické unie Catherine J. Cesarsky. Komisař během svého projevu nezapomněl na slavné vědce jakými byli Tycho Brahe či Johannes Kepler, kteří na určité období svého života přijali Čechy za svůj domov, ani na šest set let starý astronomický skvost, orloj na Staroměstském náměstí. Večer se program přesunul k Národnímu divadlu, kde byla zahájena exteriérní výstava "Vesmír – dobrodružství objevů". Na piazzetě mezi starou a novou scénou Národního divadla můžete do 31. března 2009 shlédnout výstavu 48 velkorozměrných fotografií od těles sluneční soustavy až po vzdálené galaxie. Výstavu kromě prezidentky Mezinárodní astronomické unie C. Cesarsky zahájil rovněž předseda Akademie věd Václav Pačes a ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Akce v rámci IYA 2009 v České republice pokračují během celého roku 2009. K těm nejrozsáhlejším bude patřit mezinárodní konference Keplerův odkaz v kosmickém věku k 400. výročí vydání jeho knihy Astronomia Nova.

  Oficiální celosvětová oslava  Mezinárodního roku astronomie se bude konat ve dnech 15. - 16. ledna 2009 v sídle UNESCO v Paříži, opět za účasti českých vědců.

   

  Více informací o Mezinárodním roku astronomie 2009 naleznete zde.

  Kalendář akcí, včetně pozvánky na výstavu "Vesmír – dobrodružství objevů", naleznete zde.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky