Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Na Slovensku začíná platit euro
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/01/2009

 

Slováci ukončili přípravy na zavedení eura 1. ledna 2009, kdy se jejich země stala 16. členem eurozóny.

Euro se na Slovensku stalo zákonným platidlem 1. ledna 2009. Po skončení 16denního přechodného období, kdy se budou používat obě měny, zmizí slovenská koruna z peněženek a pokladen.

 

  Euromince rozložené na plakátu se symbolem eura

  V 11 zemích EU začalo euro platit přesně před 10 lety, i když původní bankovky a mince se zde používaly až do začátku roku 2002. V roce 2001 přijalo euro Řecko. V roce 2007 pak následovalo Slovinsko a o rok později i Malta s Kyprem. Vstupu těchto zemí do eurozóny předcházela dlouholetá reforma jejich ekonomické a fiskální politiky.

  Zavedení nové měny vyžaduje mnohem více než pouhou výměnu mincí a bankovek v oběhu. Přechod Slovenska na euro si vyžádal pečlivou technickou přípravu ze strany vnitrostátních orgánů i podniků. Distribuci nové měny a stažení slovenské koruny by nebylo možné realizovat bez řádného logistického plánování.

  Slovenským spotřebitelům a obchodníkům se dostalo informací o výměně prostřednictvím kampaně, kterou slovenské orgány vedly v posledních 10 měsících. Kampaň se rovněž zaměřila na rozptýlení obav veřejnosti ohledně zvýšení cen během přechodu na novou měnu. Nedávný průzkum veřejného mínění potvrdil, že občané se nyní cítí připraveni a mají méně obav ze zvýšení cen.

  Sběratelé mincí budou mít nyní do své sbírky tři nové podoby eura: na rubu mincí o hodnotě 1 a 2 eura to bude dvojitý kříž a na rubu eurocentů pak Bratislavský hrad a slovenská hora Kriváň.

  Přechod na euro budou důkladně sledovat slovenská vláda i Komise. Průběh přechodu bude hodnocen v každodenních průzkumech a Komise pak předloží své vlastní hodnocení na jaře 2009.

  Denní aktualizace o euru na Slovensku

   

  Další informace na toto téma:

   


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky