Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská unie a vy v roce 2008
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

23/12/2008

 

Nadešel ten očekávaný den. V pečlivě uklizeném domě se sešla celá rodina. Otec, který si konečně mohl vzít dovolenou, se činí u sporáku, aby bylo všechno vynikající. Zatímco se pokrmy připravují, prarodiče, kteří se právě vrátili ze Španělska, s úsměvem sledují svá vnoučata, jak nedočkavě rozbalují dárky.

Činnost EU sice není vždy vidět, přesto její důsledky dotvářejí tuto rodinnou pohodu. Díky novým právním předpisům o chemických látkách jsou čisticí prostředky bezpečnější pro uživatele i životní prostředí, potraviny, ze kterých jsou pokrmy připraveny, byly pečlivě vybrány díky vylepšenému označení, a děti si mohou bezpečně hrát, protože EU zakazuje prodej nebezpečných hraček.

  Chlapec s šálou v barvách EU

  Zde však činnost unie nekončí. Pracovníci zaměstnaní na dobu určitou prostřednictvím agentur mají nyní nárok na placenou dovolenou stejně jako pracovníci zaměstnaní na dobu neurčitou a osoby se sníženou pohyblivostí mají právo na cestování letadlem za stejných podmínek jako zdraví občané.

  V obývacím pokoji běží v televizi zprávy. Ať už jde o finanční krizi, přírodní pohromy či změnu klimatu, zasahovala Evropská unie v roce 2008 na všech frontách.

  Například pomáhala obětem humanitárních katastrof a vyslala pozorovatele, aby sledovali řádný průběh voleb nebo mírový proces v Gruzii.

  Evropské orgány v uplynulých měsících nepřetržitě spolupracovaly s členskými státy na hledání koordinovaných řešení finanční krize. Při této příležitosti se více než kdykoli předtím potvrzuje stabilizační úloha eura. V listopadu navrhla Komise plán na posílení ekonomiky podporovaný částkou 200 miliard eur, který má pomoci pracovníkům, domácnostem i podnikům.

  Tento plán navrhuje zejména posílit ekologické technologie (v odvětví energetiky, dopravy, stavebnictví aj.), a upevnit tak přední pozici Evropy v boji proti změně klimatu.
  Další informace na toto téma


   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky