Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vedoucí představitelé EU se dohodli na řešení otázek změny klimatu a hospodářské recese
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/12/2008

 

Na historickém summitu bylo dosaženo dohody v otázce změny klimatu, hospodářského oživení a Lisabonské smlouvy. Po dvou dnech intenzivních vyjednávání se vedoucí představitelé EU dohodli na tom, jak dosáhnout ambiciózních cílů EU v oblasti změny klimatu a prosadit plán na oživení stagnující ekonomiky EU, na který bude vynaloženo 200 miliard eur. Přišli také s plánem, za jakých podmínek by Irsko mohlo ratifikovat Lisabonskou smlouvu.

Předseda Komise José Manuel Barroso uvítal tyto dohody jako „historická rozhodnutí“ a vyzval zbytek světa, aby následoval příkladu EU v oblasti změny klimatu. „Ano, můžete. Můžete udělat to, co činíme my,“ uvedl na tiskové konferenci po skončení posledního letošního summitu EU.

  Předseda Komise José Manuel Barroso, francouzský prezident a současný předseda Rady EU Nicolas Sarkozy a další účastníci zasedání Rady sedí před novináři

  Toto setkání vedoucích představitelů EU v Bruselu bylo rozhodující zkouškou odhodlání unie bojovat proti globálnímu oteplování. Evropská unie má ty nejambicióznější cíle v oblasti změny klimatu DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski na světě, včetně 20% snížení množství skleníkových plynů do roku 2020. Většinu letošního roku se vedoucí představitelé členských států a tvůrci politiky EU dohadovali, jak těchto cílů dosáhnout. Rozdíly v názorech na tuto otázku se prohloubily poté, co evropskou ekonomiku zasáhla finanční krize. Některé země se obávaly toho, jaký dopad budou mít tyto změny na finanční náklady v průmyslu.

  Dohoda zajistí EU lepší vyjednávací pozici během mezinárodních rozhovorů o změně klimatu v příštím roce. Unie doufá, že ostatní země, jako například USA, Čína, Indie, Rusko a Brazílie, budou jejího příkladu následovat. „Evropa složila svou zkoušku důvěryhodnosti,“ uvedl José Manuel Barroso.

  Členské státy se rovněž dohodly na balíčku ekonomických stimulů, které by měly zmírnit dopad finanční krize. Balíček opatření na hospodářský růst má hodnotu okolo 200 miliard eur, což je přibližně 1,5 % hospodářské produkce EU. Většina peněž, 170 miliard eur, půjde z jednotlivých vnitrostátních rozpočtů. Zbylých 30 miliard eur pak společně poskytnou Evropská investiční banka a rozpočet EU. Členské státy budou moci tyto peníze použít na oživení svých ekonomik.

  Co se týče Lisabonské smlouvy, Irsko souhlasilo s tím, že uspořádá příští rok druhé všelidové hlasování, jestliže budou zohledněny obavy irských voličů. Irové zamítli smlouvu v referendu letos v červnu, čímž se pozastavila dlouho očekávaná reforma institucí EU.

  Mnoho irských občanů má obavy, jakým způsobem smlouva ovlivní daňovou politiku země, její vojenskou neutralitu a etické otázky, jako jsou třeba potraty. Rada nabídla Irsku právní záruky, že smlouva neomezí pravomoc vlády v těchto otázkách.

  Irským voličům se také nelíbil plán na snížení počtu evropských komisařů, podle něhož by členské státy včetně Irska ztratily automatické právo na svého komisaře. Rada se dohodla, že podnikne takové právní kroky, aby po případném vstupu smlouvy v platnost všech 27 zemí EU mělo i nadále v Bruselu svého komisaře.

  Více o zasedání Rady EU DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski .
  Další informace na toto téma


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky