Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Šťastnou cestu!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/12/2008

 

Evropská unie hodlá rozšířit práva cestujících na autobusovou a lodní dopravu.

Podle návrhu nových předpisů by se na osoby cestující autobusem nebo lodí vztahovala tatáž práva, která dnes platí pro cestování letadlem a vlakem. Patřil by sem i nárok na stravu, hotelové ubytování a náhradní služby v případě zrušení nebo přerušení jízdy či plavby. Společnosti, které by toto nesplnily, by musely cestujícím nahradit alespoň část jízdného.

 

  jedoucí autobus

  Zdravotně postižené osoby a ostatní osoby se sníženou pohyblivostí by měly nárok na bezplatnou pomoc během cesty. Provozovatelé by byli odpovědni za ztracená a poškozená zavazadla a odpovědnost by dále nesli i v případě, že by došlo ke zranění nebo usmrcení někoho z cestujících.

  Cestující by měli nárok na určité informace týkající se cesty a mohli by také využít účinných postupů k podání stížnosti. Společnosti by měly na vznesení námitek vůči tvrzením cestujícího dva měsíce. Pokud by tak neučinily, stížnost by byla považována za přijatou.

  Podobná práva mají od roku 2005 občané při cestování letadlem a vlakem. Dodržování těchto předpisů stojí aerolinky v přepočtu 60 eurocentů na cestujícího. Tyto náklady by měly být podle očekávání u autobusové a lodní dopravy nižší. Podle návrhu by měly být určeny nezávislé vnitrostátní subjekty, které by řešily případné spory. Uvedená pravidla by se vztahovala jak na vnitrostátní, tak mezinárodní spoje.

  „Evropská unie si nemůže dovolit různé úrovně práv cestujících podle toho, jakým druhem dopravy cestují,“ uvedl Antonio Tajani, místopředseda Evropské Komise odpovědný za dopravu. „Po zavedení těchto dvou nových předpisů budou dána pravidla pro všechny druhy dopravy,“ dodal.

  U dvou zmíněných druhů dopravy návrhy zvyšují nároky na úroveň poskytovaných služeb. K tomu zatím volný trh nedospěl.

  Komise mezitím připravuje zprávu, která má zhodnotit, zda aerolinky stanovená pravidla v oblasti práv cestujících dodržují. Místopředseda Tajani oznámil, že hodlá na začátku příštího roku iniciovat kroky proti těm zemím, které předpisy o ochraně cestujících v letecké dopravě dostatečně neprosazují.
  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky