Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zdravotně postižení mají přednost
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/12/2008

 

Evropská komise očekává návrhy, jak ulehčit život zdravotně postiženým.

V jihošpanělském městě Linares chybí některým obchodům vstupní dveře. Není to však kvůli teplému počasí, ale kvůli takovým obyvatelům, jako je třeba Coral Montilla Gonzalezová, kteří potřebují k životu invalidní vozík.

Nakupování ve městě bylo pro ni dříve nesnadné. Vše se změnilo poté, co se její městská čtvrt rozhodla zlepšit přístupnost pro zdravotně postižené. Okraje chodníků byly sníženy a z některých budov byly odstraněny vstupní dveře a byly přidány rampy pro vozíčkáře.

  učitelka na invalidním vozíku ve třídě plné žáků

  „Teď můžu chodit do míst, která byla dříve pro mě nepřístupná,“ uvedla paní Gonzalezová. „Předtím jsem potřebovala pomoc. Teď už ne.“

  Iniciativa města Linares ukazuje, jak důležitou roli mají orgány místní správy v širším úsilí o integraci zdravotně postižených. Jelikož tyto činnosti vzbuzují mezi veřejností nový zájem, rozhodla se EU – jejíž současný akční plán pro zdravotně postižené DeutschEnglishfrançais končí v roce 2010 – obnovit diskuzi o tom, co by se mělo pro zdravotně postižené občany udělat v budoucnosti.

  Hlavním tématem konference, kterou na začátku prosince pořádala Komise u příležitosti Evropského dne zdravotně postižených osob, byla činnost na místní úrovni. Její účastníci diskutovali mimo jiné o tom, jak využívat finanční prostředky z EU na místní úrovni ke zlepšení života zdravotně postižených.

  Více než 50 milionů občanů unie (přes 10 % jejích obyvatel) je zdravotně postižených. Běžné každodenní věci, jako je zajít na poštu nebo do obchodu, pro ně mohou znamenat velký problém. I když se dnes zdravotně postiženým dostává větší pomoci než dříve, stále čelí velkým překážkám ohledně zaměstnanosti, vzdělávání a bydlení, jež téměř hraničí s diskriminací.

  Unie již disponuje právními předpisy, které zakazují diskriminaci na pracovišti. Letos v létě Komise navrhla právní předpisy, jež by zaručily rovné zacházení i v dalších oblastech a týkaly se všech občanů, nejen zdravotně postižených.

  Další právní nástroj, který bude mít značný dopad na politiku EU, je nová úmluva OSN o právech zdravotně postižených osob DeutschEnglishfrançais , jež zahrnuje všechny oblasti od práva a dopravy až po zdravotnictví a informační technologie. Úmluva představuje důležitou změnu, protože považuje zdravotní postižení za otázku lidských práv, a ne jen za záležitost sociální péče.

   

  Videoklipy:  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky