Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Práce ve stáří
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/11/2008

 

Silné populační ročníky dosahují důchodového věku, ale stále více z nich se rozhoduje zůstat v práci.

Oproti dřívějšímu trendu předčasného odchodu do důchodu se dnes čím dál více občanů rozhoduje pracovat déle, což by mohlo zmírnit problém stárnoucí populace v EU.

Podle nové zprávy vzrostl prudce od roku 2000 počet zaměstnaných v téměř všech věkových kategoriích. To platí zejména pro silné populační ročníky narozené po druhé světové válce.

  Staří lidé pracují na počítačích

  Jednou z hlavních strategií EU, jak se vypořádat s problémem stárnoucí populace, je pomáhat starším lidem pracovat déle a zůstat tak aktivní. Starší pracovníci musí čelit řadě překážek včetně zákonů, které jim zakazují vykonávat placenou práci, zatímco pobírají důchod, a omezení určitých aktivit kvůli důchodovému pojištění. O těchto a dalších otázkách se diskutovalo během druhého evropského demografického fóra.

  Průměrný věk v EU roste, protože občané žijí déle a mají méně dětí. To má velký dopad na hospodářství i na společnost jako celek. Jelikož silné populační ročníky nyní dosahují důchodového věku, stává se tato otázka čím dál tím naléhavější.

  Silné populační ročníky z let 1946 až 1964 tvoří již delší dobu hlavní část pracovních sil. S přibývajícím věkem budou potřebovat zdravotní péči, důchody, bydlení a pečovatelské služby – a to vše v mnohem větší míře než kdy předtím. Lidí v produktivním věku, kteří mohou seniory podporovat, však ubude.

  Jejich počet sice ještě roste, ale čím dál pomaleji. Očekává se, že do šesti let se tento růst zastaví, a počet lidí ve věku 20–59 let začne klesat, každoročně o téměř 1,5 milionu osob.

  Podle odborníků je nezbytné, aby populačně silné ročníky zůstaly aktivní a v zaměstnání, ale jak to vidí samotní starší lidé? Průzkumy ukazují, že každý druhý občan EU chce pracovat déle, než je zákonem stanovený důchodový věk.

  To je velký rozdíl oproti 90. letům minulého století, kdy byl předčasný odchod do důchodu velmi populární. V mnoha zemích EU mohou lidé přestat pracovat už v 50, pokud jsou ochotni pobírat nižší důchod.

  Dnes se tento trend mění. Podle zprávy bylo v roce 2007 zaměstnáno v 60 letech ještě 50 % mužů a 30 % žen, což je o 10 % více než v roce 2000.

     Další články na toto téma


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky