Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Otevřená veřejná konzultace: Svoboda, bezpečnost a právo: Co nás čeká v budoucnosti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/11/2008

Jedním z hlavních cílů Evropské unie je nabídnout občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic. Snahou je vytvořit prostor, v němž bude zaručena osobní ochrana občanů, kde budou dodržována základní práva a umožněn volný pohyb osob. Jde o prostor, v němž má být bezpečnost občanů a jejich kolektivní ochrana zabezpečena pomocí vhodných opatření.

Evropská unie v budování prostoru svobody, bezpečnosti a práva značně pokročila. Jako součást výměny názorů, jejímž výsledkem by mělo být vymezení priorit pro nastávající období (2010–2014), se Komise rozhodla zahájit rozsáhlou veřejnou konzultaci.

Vyjádřete svůj názor na budoucnost Evropy prostřednictvím online dotazníku Evropské komise.

  Vlajka EU

  V jaké situaci se dnes nacházíme?

  Jedním z hlavních cílů Evropské unie je nabídnout občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic. Snahou je vytvořit prostor, v němž bude zaručena osobní ochrana občanů, kde budou dodržována základní práva a umožněn volný pohyb osob. Jde o prostor, v němž má být bezpečnost občanů a jejich kolektivní ochrana zabezpečena pomocí vhodných opatření. Je to prostor, kde je umožněn volný oběh soudních rozhodnutí a kde mají občané usnadněný přístup k právní ochraně. Konečně je to také prostor, který vyžaduje společné řízení v oblasti přistěhovalectví a azylu.

  Jde proto o velmi důležitou oblast, která zahrnuje řadu aspektů: dodržování základních práv, občanství s účastí např. v komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu, volný pohyb osob, ochranu údajů, justiční spolupráci v občanských a trestních věcech, boj proti drogám, policejní spolupráci, boj proti terorismu a proti organizované trestné činnosti, dovolené i nedovolené přistěhovalectví, integraci, azylovou a vízovou politiku a otázky týkající se vnějších hranic.

  Evropská unie v budování prostoru svobody, bezpečnosti a práva značně pokročila. Impulsy poskytly víceleté programy pro dvě po sobě jdoucí období, v nichž byly stanoveny priority a iniciativy pro jednotlivá odvětví.

  Druhý z programů, tzv. Haagský program, bude z větší části ukončen v roce 2009. Nyní musíme naši pozornost zaměřit na budoucnost a vymezit priority Evropské unie v dané oblasti s ohledem na hlavní výzvy, které představuje potřeba většího zohlednění zájmů občanů, stále globalizovanější svět vyžadující zvýšenou spolupráci se zeměmi, které nejsou členy EU, a neustálý vývoj technologií.

  Jako součást výměny názorů, jejímž výsledkem by mělo být vymezení priorit pro nastávající období (2010–2014), se Komise rozhodla zahájit rozsáhlou veřejnou konzultaci na základě otázek, jež jsou uvedeny v dotazníku zde. Jakékoli dodatečné příspěvky budou rovněž zohledněny.

   

  Jaký je váš názor na budoucnost?

  Otevřená veřejná konzultace: Svoboda, bezpečnost a právo: Co nás čeká v budoucnosti

  Dotazník v češtině

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky