Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Přísnější kontroly nebezpečných výrobků
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/11/2008

 

EU, USA a Čína se dohodly na společném úsilí, aby ochránily spotřebitele před nebezpečným zbožím.

Evropská unie zveřejňuje každý týden nový seznam výrobků, které vyvolaly obavy z hlediska své bezpečnosti.

Většina z nich se vyrábí v Číně, ale značná část pochází i z USA a EU.

  Hračky

  Tyto výstrahy jsou důkazem toho, že „nesmíme nikdy dopustit, aby otázky bezpečnosti přestaly být prioritou politických programů,“ uvedla komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva English .

  V souladu s tímto závazkem zahájila komisařka během setkání se svými protějšky odpovědnými za bezpečnost výrobků Nancy Nordovou z USA a Wei Čuanžongem z Číny mezinárodní týden bezpečnosti výrobků English .

  Během tohoto setkání, jež proběhlo 17. listopadu v Bruselu, se všichni tři dohodli na spolupráci v několika oblastech – jednodušší sledování výrobků, zlepšování norem pro bezpečnost hraček a intenzivnější výměna informací o rizicích v oblasti bezpečnosti. Plánuje se rovněž lepší společné prosazování bezpečnosti prostřednictvím souběžných kontrol výrobků, které se prodávají na těchto trzích.

  Ještě před jednáním se EU a Čína dohodly na rozšíření společné dohody o prosazování bezpečnosti výrobků. Pozměněná dohoda rovněž umožňuje Číně přístup k varovnému systému EU pro zdravotně závadné potraviny a krmiva.

  Bylo to poprvé, kdy se představitelé EU, USA a Číny sešli na tak vysoké úrovni, aby jednali o bezpečnosti výrobků. Považuje se to za důkaz jejich odhodlání úzce spolupracovat na zajištění vysoké úrovně bezpečnostních norem. Na rok 2009 plánují tyto tři obchodní mocnosti další setkání na vysoké úrovni.

  Loni byly desítky milionů hraček vyrobených v Číně staženy z prodeje kvůli obavám, že nejsou bezpečné. Přibližně 80 %  hraček prodávaných v EU pochází z Číny.

  Nedávno byly v různých zemích světa staženy z prodeje nebo zakázány čínské mléčné výrobky poté, co tisíce čínských dětí onemocnělo po požití kojenecké mléčné výživy, která obsahovala toxický melamin. Nejméně čtyři děti zemřely. Podobné obavy nedávno vyvolalo i krmivo pro domácí zvířata, zubní pasta, ryby a některé farmaceutické výrobky.

   
  Další informace na toto téma:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky