Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EU chce zabránit nadměrnému odlovu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/11/2008

 

Komise podniká nové kroky k zajištění toho, aby členské státy dodržovaly pravidla rybolovu.

Regulací rybolovu Evropská unie předchází nadměrnému odlovu a chrání mořské ekosystémy. Za dodržování stanovených pravidel odpovídají členské státy.

Nový návrh má zajistit, aby tato pravidla byla dodržována s ještě lepšími výsledky.

 

  rybář u kádě s rybami

  Kontrolní postupy españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska týkající se úlovků, včetně inspekcí, budou mít normalizovanou podobu, čímž se zajistí, že pravidla budou uplatňována stejným způsobem všude v EU. Kontroly budou probíhat ve všech fázích procesu, na jehož konci se ryba dostává na talíř spotřebitele: na moři, v přístavech, během přepravy i na trhu.

  Povinnost dodržovat pravidla usnadní zjednodušené předpisy a případné postihy za nelegální lov budou obdobné v celé EU. Opakovaná provinění budou trestána i dočasným odnětím povolení. Tyto změny by měly zároveň pozdvihnout úroveň dodržování předpisů a přimět jednotlivé pracovníky v odvětví, aby si uvědomili, že i oni nesou odpovědnost za jeho budoucnost.

  „Pro zajištění udržitelného rybolovu je třeba, abychom neúčinný, nákladný a složitý systém nahradili systémem, který skutečně přinese výsledky“, uvedl komisař pro rybolov Joe Borg. „Věřím, že tento návrh poskytne všem zúčastněným takové nástroje, s jejichž pomocí budou moci úspěšně splnit své úkoly.“

  Komise bude mít také větší vliv při prosazování toho, aby členské státy stanovenou rybářskou politiku dodržovaly. To by Komisi například usnadnilo ukončovat na jednotlivých místech lov a ukládat finanční sankce členským státům.

  Podle statistik zveřejněných na začátku tohoto měsíce Komisí došlo v roce 2008 opět ve většině oblastí k nadměrném odlovu. Tomu mají přitom bránit kvóty, díky nimž by se měly stavy ohrožených druhů, například tresky, vrátit do normálu.

  Ministři příslušných resortů členských států budou o uvedených návrzích jednat na svém prosincovém setkání.

  Videoklip:

  Přísnější kontroly rybolovu v EU

   

  Další informace na toto téma:


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky