Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nejnaléhavější krizí ve světě je chudoba
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/11/2008

 

Evropské dny rozvoje, 15.–17. listopadu 2008, Štrasburk

Letošní  Evropské dny rozvoje se zaměří na důsledky finanční krize pro rozvoj, místní rozvoj a zejména na roli místní samosprávy, pokrok směrem k dosažení rozvojových cílů tisíciletí, potravinovou pomoc, změnu klimatu, objem pomoci a na vliv sdělovacích prostředků na rozvoj.

  Logo Evropské dny rozvoje

  Rozvojové dny se konají v době, která je velmi důležitá pro Evropany i celý svět. Ve Washingtonu se 15. listopadu sejdou vedoucí představitelé států skupiny G20, aby diskutovali o finanční krizi, a OSN se připravuje na hodnotící konferenci o financování rozvoje v Dohá.

  Jsme sice svědky celosvětové krize, avšak nejnaléhavější krizí je chudoba, jejíž řešení vyžaduje finanční prostředky na rozvoj. Bez nich jsou vyhlídky pochmurné nejen pro rozvojové země na jihu, ale i pro rozvinuté země severu. Dvacáté první století potřebuje konsensus. Evropské dny rozvoje otevírají prostor pro diskuzi, zamyšlení a návrhy.

  Mezi přednášejícími a účastníky tohoto politického fóra na vysoké úrovni nebudou chybět vedoucí představitelé a ministři vlád rozvojových i rozvinutých zemí a zástupci mezinárodních i nevládních organizací:

  • José Manuel BARROSO (předseda Evropské komise),
  • Jean PING (předseda Komise Africké unie),
  • François FILLON (francouzský premiér – Francie v současné době předsedá EU),
  • Wangari MAATHAIOVÁ (nositelka Nobelovy ceny za mír za rok 2004),
  • Jakaya KIKWETE (prezident Tanzanie a předseda Africké unie),
  • Michelle BACHELETOVÁ (prezidentka Chile),
  • Blaise COMPAORE (prezident Burkiny Faso a předseda Hospodářského společenství západoafrických států – ECOWAS – a Západoafrické hospodářské a měnové unie –UEMOA),
  • Amadou TOUMANI TOURE (prezident Mali),
  • Josep BORRELL FONTELLES (předseda výboru pro rozvoj Evropského parlamentu),
  • Noerine KALEEBA (předsedkyně nevládní organizace „Action Aid International“),
  • Anna TIBAIJUKA (výkonná ředitelka programu OSN pro lidská sídla),
  • Danny LEIPZIGER (viceprezident Světové banky a předseda sítě pro zmírňování a ekonomické řízení chudoby).

   

  Od roku 2006, kdy byla hlavním tématem správa (loni to byla změna klimatu), se Evropské dny rozvoje staly důležitou akcí v evropském i mezinárodním kalendáři. Každý rok se jich účastní okolo 3 000 lidí, kteří zastupují 1 200 rozvojových organizací a organizací občanské společnosti z každého kontinentu.

  Dny rozvoje poskytují přirozenou platformu pro diskuzi mezi představiteli veřejné správy, místní samosprávy, občanské společnosti, mezinárodních organizací, vysokých škol, rozvojových agentur, sdělovacích prostředků a soukromého sektoru. Nabízejí příležitost k řešení problémů spjatých se spoluprácí v oblasti rozvoje a k zahájení nových iniciativ.

  Jejich úkolem je rovněž zvýšit informovanost veřejnosti o otázkách spolupráce a rozvoje. Veřejnosti jsou určené doprovodné akce, jako jsou umělecké výstavy, festivaly, koncerty a semináře.

  Vítězové  ceny pro mládež v oblasti rozvoje se budou moci podívat do Afriky a  cenu Lorenza Nataliho obdrží novináři z celého světa za svou angažovanost v oblasti lidských práv, demokracie a rozvoje.

  Evropská unie je  největším dárcem rozvojové pomoci (na celosvětovém objemu se podílí 60 %). Unie je také hlavním obchodním partnerem rozvojových zemí.


  Další informace o Evropských dnech rozvoje:


  http://www.eudevdays.eu/

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky