Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Riziko? Jen podle pravidel
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/11/2008

 

EU hodlá přistoupit k regulaci ratingových agentur.

Dalším krokem, který Komise podniká na posílení finančního systému, je návrh kontroly ratingových agentur – soukromých subjektů, které investorům slouží k posuzování finančních rizik.

  ruka s lupou nastavená na obrázek grafu

  V Evropě zatím nejsou nijak regulovány, existují pouze nezávazná pravidla. Jejich selhání spočívající v tom, že nebyly schopny zabránit finanční krizi DeutschEnglishfrançaisportuguês, podnítilo debatu o jejich kontrole.

  Ratingové agentury jsou důležitým činitelem při udržování stability na finančních trzích a mají obrovský vliv na dostupnost a ceny úvěrů. Požadavek, podle kterého by se měly řídit stanovenými pravidly, by jim měl vrátit důvěryhodnost.

  Během rozmachu na americkém trhu s nemovitostmi některé z nich podcenily nebezpečí, které představovalo zahrnutí rizikových hypoték (úvěrů na bydlení s vysokým úrokem) do komplexních investičních produktů. To vzbudilo pochyby o jejich kompetentnosti a o povaze jejich vztahů s finančním sektorem.

  Podle nového předpisu by agentury musely:

  • být zaregistrovány u evropských regulačních orgánů a podléhat kontrole vnitrostátních regulačních úřadů,
  • prokazovat, jakým způsobem stanovují míru rizika,
  • provést takové změny ve vedení, aby bylo možno předejít střetu zájmů – to by obnášelo i omezení v oblastech jako jsou výše odměn členů představenstva, posudky a podmínky propouštění.

  Jedná se o poslední z řady návrhů, kterými Komise reaguje na finanční krizi DeutschEnglishfrançaisportuguês. O tomto víkendu se ve Washingtonu sejdou vedoucí představitelé 20 nejvyspělejších ekonomik, aby jednali o opatřeních, která pomohou krizi překonat a vyhnout se jejímu opakování. Zástupci EU se budou snažit účastníky přimět k tomu, aby pro oblast ratingových agentur přijali podobná pravidla.

  „Chci, aby se Evropa na tomto poli chopila vedoucí úlohy“, uvedl komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. „Náš návrh jde dál než pravidla stanovená ostatními právními řády.“

  Pokud bude návrh schválen členskými státy EU a Evropským parlamentem, mohla by uvedená pravidla začít platit už v roce 2010.

  Finanční služby na jednotném trhu EU English.


  Další informace na toto téma:


  • návrh kontroly ratingových agentur DeutschEnglishfrançais – soukromých subjektů

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky