Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Práce na překonávání finanční krize pokračuje
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/11/2008

Podle EU by zasedání států G20 mělo otevřít cestu k reformě mezinárodního finančního systému.

Na mezinárodním summitu svolaném kvůli finanční krizi, který se uskuteční 15. listopadu ve Washingtonu, se bude EU snažit posílit kompetence Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na zasedání, jež summitu předcházelo, se vedoucí představitelé EU dohodli, že MMF (který má na starost mezinárodní měnovou spolupráci) by měl hrát nejdůležitější úlohu při zotavování světové ekonomiky a při přijímání opatření, která by měla opakování krize zabránit.

  předseda Komise José Manuel Barroso a Nicolas Sarkozy

  Ve Washingtonu se sejdou vedoucí představitelé dvaceti nejvyspělejších světových ekonomik. EU chce, aby zasedání otevřelo cestu k reformě mezinárodního finančního systému. Kromě plánu na upevnění pozice IMF bude EU prosazovat větší regulaci – nebo alespoň dohled nad finančním systémem, větší odpovědnost a transparentnost a nový přístup k posuzování rizik.

  EU již pracuje na posílení svého vlastního finančního sektoru, a sice prostřednictvím tvrdšího dohledu a přísnějšími kontrolami. Protože však činnost čím dál většího počtu bank sahá přes hranice států, tyto snahy by byly bez mezinárodní spolupráce marné.

  „Nadešel historický okamžik, kdy zavládla daleko větší otevřenost vůči změnám světového finančního systému a světové ekonomiky“, uvedl předseda Komise José Manuel Barroso 7. listopadu na setkání evropských představitelů.

  Jednání ve Washingtonu proběhnou ani ne dva týdny po zvolení Baracka Obamy americkým presidentem. Protože si EU uvědomuje, že je třeba jednat rychle, bude prosazovat lhůtu 100 dní, během které by měla být přijata nutná opatření a rozvrh pro druhé kolo jednání, jež by se mělo uskutečnit krátce poté, co Barack Obama v lednu nastoupí do funkce.

  Ještě před zasedáním si Evropská komise připomenula 50. výročí svého založení a pojmenovala jeden z jednacích sálů v hlavní budově po Jeanu Monnetovi, jednom ze zakladatelů jednotné Evropy.

  Prohlášení ze zasedání English.

  Další informace na toto téma:


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky