Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Celá Evropa malovala, mladí Češi nezaháleli
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/11/2008

 

Letošní ročník evropské výtvarné soutěže pro děti a mládež, kterou vyhlásila  Evropská komise, čeká na své výherce. Na základních i středních školách po celé republice se už od začátku školního roku malovalo. Soutěž s názvem „Právo dětí na ochranu!“ ukázala, že českým dospělým, ale ani dětem není tak vážné téma vůbec lhostejné.

Nad všemi výtvarnými díly zasedá v těchto dnech odborná porota, která vybere nejlepší z nich. Vyhlášení české části soutěže bude mít vítěze ve dvou kategoriích, a to 10-14 a 15-18 let. V porotě zasednou zástupci Ministerstva školství i Evropského komise, dále zástupce neziskové organizace, učitel základní školy i odborník na reklamu.

  děti sedící na schodech

   

  „Těší mě, že se do soutěže přihlásilo tolik českých škol. Dětská práva jsou jedním z témat, které chce Evropská komise zviditelnit na celoevropské úrovni. V Čechách se to očividně podařilo. Plakáty jsou nejen hezky zpracované, ale mnohdy v sobě mají i hluboké poselství, které bude srozumitelné ve všech koutech Evropy,“ říká o úspěšném průběhu soutěže Petra Mohylová ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

  Pro svou školu si na Světový den dětí 20. listopadu soutěžní týmy odnesou digitální fotoaparáty, tiskárny fotografií, flash disky a další ceny od společnosti Softir a Canon. Dva nejlepší české plakáty poputují dál změřit síly do Bruselu, kde se bude vybírat z vítězných plakátů všech evropských zemí. Na začátku prosince tam přijede šest nejlepších týmu Evropy a evropského vítěze rozlouskne slavnostní ceremonie.

  Pravidla soutěže určovala navíc mladým to, že museli pracovat týmově a pod dohledem dospělého vedoucího. Týmům nechyběla fantazie, nápad ani originalita. Přicházely plakáty malované, kreslené, trojrozměrně či grafické. „Téma se dočkalo zpracování, které má říct celé Evropě, že je potřeba děti chránit. A je o to hodnotnější, když je z rukou samotných dětí,“ podotýká Stanislava Zedníčková z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zúčastnit se odhodlaly jak skupiny ze škol, tak i z výtvarných kroužků nebo mládežnických sdružení.

  Soutěž "Právo dětí na ochranu" zaštítilo Zastoupení Evropské komise v ČR a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

  Loňský ročník soutěže s tématem "Nediskriminace" nasadil laťku poměrně vysoko, kdy tým studentů z Liberce uspěl v české části soutěže a ani v celé Evropě neměl konkurenci. Proto patří čeští školáci i letos mezi evropské favority.

   

  Více informací:                        www.euromladez.eu

   

  Kontakt:                                 Zuzana Marková, e-mail zuzana.markova@agenturadomino.cz, tel. +420 777 215 338.

   

   Pořadatel:                              Evropská komise, Generální ředitelství pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost

   

  Národní partneři:                    Zastoupení Evropské komise v ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,

                                                  Česká rada dětí a mládeže, Informační střediska EUROPE DIRECT,

                                                  EUROCENTRA Úřadu vlády ČR,Vzdělávací institut ochrany dětí,

                                                  Sdružení Linka bezpečí, Program participace

   

  Sponzoři soutěže:                   SOFTIR a.s.,Canon CZ

   

  Mediální partneři:                    Euroskop.cz, Učitelské noviny

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky