Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Počet úmrtí na předávkování drogami roste
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

07/11/2008

Největším problémem EU v oblasti drog zůstává heroin.

Počet Evropanů, kteří umírají na předávkování drogami, v posledních letech roste ve většině zemí EU, což vyvolává obavy, že se na evropský trh dostává čím dál tím více heroinu. Většina heroinu v Evropě pochází z makových polí v Afghánistánu, který v letech 2006 a 2007 vyprodukoval rekordní množství opia.

Zvýšení počtu úmrtí není tak dramatické, ale stále představuje výraznou změnu oproti začátku tohoto desetiletí, kdy počet úmrtí z předávkování celkově klesal.

  konopí

  Počet těchto úmrtí zaznamenaných v zemích EU vzrostl ze 6 350 v roce 2003 na 6 780 v roce 2004 až na 6 873 v roce 2005. Většinu z nich způsobil heroin, který je už dlouhou dobu nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v Evropě, zejména mužů ve městech.

  Větší počet obětí drogové závislosti je jen jedním z několika znepokojujících signálů. Ve své výroční zprávě o nezákonném užívání drog v Evropě English se Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) English také zmiňuje o zvýšeném počtu zabavených zásilek heroinu a o větším počtu narkomanů, kteří dobrovolně podstupují léčbu. To vše je v rozporu s dřívějším odhadem, že užívání heroinu v Evropě klesá.

  Všeobecně je užívání drog v Evropě na historicky nejvyšší úrovni, avšak vstupujeme pravděpodobně do stabilnější fáze. V posledním roce zkusilo okolo 2 milionů mladých Evropanů amfetaminy a okolo 2,5 milionu zkusilo extázi, což přinejhorším znamená stabilizaci a možná i celkové snížení.

  Na vzestupu je však i nadále užívání kokainu. V posledním roce zkusilo tuto drogu přibližně 3,5 milionu mladých Evropanů ve věku 15 až 34 let. Nejužívanější drogou zůstává konopí (marihuana a hašiš), ale jeho popularita pravděpodobně klesá. V posledním roce ho užilo okolo 17 milionů Evropanů (7 %), z nichž přibližně jedna čtvrtina ho užívá pravidelně.

  Těžko se odhaduje počet uživatelů heroinu v Evropě. EMCDDA odhaduje, že v EU a Norsku užívá deriváty opia (morfin a heroin) a syntetické drogy s podobnými účinky něco mezi 1,3 a 1,7 milionu lidí.

  I když počet uživatelů konopí převyšuje počet uživatelů heroinu, zůstává heroin největším drogovým problémem v EU, co se týče zdravotních i sociálních nákladů. Kromě toho, že je vysoce návykový a lehce se předávkuje, přispívá také k šíření HIV a žloutenky typu C prostřednictvím infikovaných jehel.

  Evropa disponuje jedněmi z nejlepších prostředků na sledování drog na světě. Zatímco se EU připravuje zahájit nový akční plán v oblasti drog DeutschEnglishfrançais (2009–2012), potřebuje co nejlépe porozumět problémům, které na ni čekají.

  Drogová problematika v Evropě

  Video:  Drogově závislí promlouvají


  Další informace na toto téma:

   

  Popularita konopí u mládeže klesá

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky