Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jednání o rozšiřování EU pokračují
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

06/11/2008

Chorvatsko je připraveno se stát 28. členským státem Evropské unie.

Podle zprávy o zemích, které usilují o členství v EU, by mohlo Chorvatsko dokončit jednání o vstupu do konce roku 2009. To by znamenalo, že by tato bývalá jugoslávská republika se 4,4 miliony obyvatel mohla vstoupit do EU v roce 2011.

Avšak ostatních sedm zemí, které chtějí rovněž vstoupit do unie, má ještě před sebou dlouhou cestu. I když všechny z nich směřují k tržní ekonomice, mají ještě co dohánět v oblasti dodržování práva. Téměř ve všech případech včetně Chorvatska zůstávají velkou překážkou korupce a organizovaný zločin.

  kamenná brána

  Aby se staly členy EU, musí země splňovat celou řadu politických, právních a ekonomických kritérií. Komise, která tento process řídí, zveřejňuje každý rok zprávy o jejich pokroku.

  V současné době jsou oficiálními kandidáty na členství v EU tři země – Chorvatsko, Turecko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Za potenciální kandidáty je považováno dalších pět zemí západního Balkánu – Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko a Kosovo.

  Jednání o vstupu zahájily pouze dvě země – Chorvatsko a Turecko. Podle zprávy není Makedonie ještě způsobilá k rozhovorům, protože nedokončila politické reformy, zejména co se týče zajištění svobodných a řádných voleb. Loňské parlamentní volby považuje zpráva za velmi neregulérní. Země musí vyvinout větší úsilí v boji s korupcí a na modernizaci státní správy a také je třeba zvýšit zaměstnanost.

  Komise chválí Turecko, že pomohlo stabilizovat oblast Kavkazu během konfliktu mezi Gruzií a Ruskem letos v létě. Musí však urychlit reformy. Rozhovory o vstupu zahájilo Turecko v říjnu 2005, tedy ve stejný čas jako Chorvatsko.

  Srbsko by se mohlo stát oficiální kandidátskou zemí v roce 2009, avšak to závisí na pokroku v klíčových oblastech, jež se týkají dodržování práva a hospodářských změn, a také na jeho spolupráci s tribunálem OSN pro válečné zločiny.

  Albánie, Černá Hora a Bosna a Hercegovina rovněž dělají pokroky, avšak i zde zůstávají velkým problémem korupce a organizovaný zločin. Zejména Albánie musí zajistit, aby parlamentní volby příští rok proběhly hladce. Černá Hora musí pokračovat v reformě soudního systému.

  V Bosně a Hercegovině zpomaluje započaté reformy politické napětí, které tak ohrožuje dosažené výsledky. Kosovo, bývalá provincie Srbska, která vyhlásila nezávislost v únoru letošního roku, se ještě stále nachází v ranné fázi integrace do struktur EU. Příští rok předloží Komise studii o tom, jak pomoci Kosovu pokračovat v započatém procesu.

  Další informace o  Rozšiřování EU English (en)

  Strategie rozširování 2008 - 2009

  Politika EU v oblasti rozšiřování


  Další informace na toto téma:

   

  Poslední aktualizace: 21/09/2012  |Začátek stránky