Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Kvůli finanční krizi nás čeká hospodářská stagnace
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/11/2008

Ostrý hospodářský pokles na celém světě téměř zastavil růst ekonomiky EU.

Nejnovější hospodářská prognóza Komise předpokládá ostré zpomalení růstu ekonomiky EU na 1,4 % v roce 2008 (polovina oproti roku 2007), 0,2 % v roce 2009 a 1,1 % v roce 2010 (čísla v eurozóně však budou o něco nižší: 1,2 %, 0,1 % a 0,9 %). Všechna čísla jsou nižší než předpověď z letošního jara.

Zpomalení růstu však pomůže uvolnit inflační tlaky. Kromě poklesu cen ropy se snižuje i riziko řetězových účinků, které by způsobily vyšší celkovou inflaci. V období 2007–08 vzniklo 6 milionů nových pracovních míst, avšak v letech 2009–10 se očekává, že zaměstnanost poroste jen okrajově. Nezaměstnanost vzroste mezi léty 2008 až 2010 přibližně o 1 %.

  graf

  Horší ekonomický výhled však nahlodává veřejné finance. Celkově se očekává, že rozpočtové schodky v jednotlivých členských státech vzrostou z hodnot pod 1 % HDP v roce 2007 na 2,6 % v roce 2010 – pokud však nedojde ke změně politiky. V eurozóně dosáhnou rozpočtové schodky 1,3 % v tomto roce a 2 % v roce 2010. Vývoj veřejných financí – a zejména státního dluhu – se kvůli nejistým finančním důsledkům vládních záchranných balíčků odhaduje velmi těžko.

  V důsledku finanční krize, která se letos na podzim prohloubila a rychle rozšířila, je ekonomická situace v současné době velmi nejistá. Existuje značné riziko, že i tato prognóza bude muset být přehodnocena směrem dolů.

  Komise zveřejňuje hospodářské prognózy čtyřikrát do roka. Souhrnné jarní a podzimní prognózy zahrnují růst, inflaci, zaměstnanost a rozpočtové schodky a dluhy všech členských států EU. Kratší předběžné prognózy, které se zveřejňují v únoru a září, hodnotí vývoj od zveřejnění předešlé prognózy.  Další informace na toto téma:


   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky