Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EU přeje mladé posádce klidnou plavbu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

03/11/2008

Díky programu EU pro mládež se mohou mladí lidé z devíti zemí učit pracovat společně na jedné lodi.

Pocházejí z devíti různých zemí Evropy. Alespoň jednu věc však mají společnou – všichni umí plavat.

To není žádná náhoda. Padesát dva mladých lidí se nechalo na 6 dní najmout na portugalskou válečnou loď, na které si však nezkoušeli své námořnické dovednosti, ale schopnost spolu vycházet.

  mladí lidé umývající palubu lodi

  Jednalo se o jeden ze 33 projektů, které soutěží o ceny English během Evropského týdne mládeže (ve dnech 2.–9. listopadu 2008). Projekty jsou součástí programu EU Mládež v akci English a podporují porozumění a toleranci mezi různými kulturami.

  Nejlepší způsob, jak toho docílit, je umístit lidi různých národností a z různých prostředí na jednu loď.

  „Život na palubě lodi má svá specifika. Skupina lidí žije ve stísněném prostoru, kde každá osoba hraje důležitou roli v každodenním životě celé skupiny,“ uvedl Alexandre Jacinto z portugalského mládežnického sdružení H2O, které plavbu organizovalo. Sám sloužil v portugalském válečném námořnictvu, takže ví, o čem mluví.

  Účastníci projektu pocházejí z Portugalska, Španělska, Itálie, Maďarska, Lotyšska, Estonska, Bulharska, Polska a Rumunska. Po pěti dnech tréninku na souši vypluli z Lisabonu 18. září 2007. Jako každá jiná posádka museli drhnout palubu, připravovat jídlo, vázat uzle a učit se plavit.

  Projekty jsou součástí Evropského týdne mládeže English, který se snaží mezi mladými lidmi podnítit občanský duch. Od 2. do 9. listopadu se v evropských městech konají diskuze, přednášky, koncerty, festivaly a výstavy.

  Tento týden je zároveň 20. výročím evropských programů pro mládež. Programů, během kterých se mladí lidé učí nové dovednosti a získávají mezikulturní zkušenosti, se už účastnilo více než 1,5 milionů mladých lidí. Jedním z nich byla například evropská dobrovolnická služba English.

  Chcete se zúčastnit programů EU pro mládež? English  Další informace na toto téma

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky