Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nebezpečí na pracovišti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/10/2008

Pro bezpečnost práce je nejdůležitější posuzování rizik.

Bylo nevyhnutelné, že k takovému úrazu jednou dojde.

V ten den překypovala zemědělská usedlost na severu Francie prací. Viviane Decocková pobíhala sem a tam a plnila bedýnky čerstvě natrhanou čekankou. Byl zrovna čas žní a ona se snažila držet krok s ostatními sběrači. Najednou zahlédla, že jedna z bedýnek každou chvíli spadne z ukládacího stroje.

„V té době jsme nepoužívali žádnou ochrannou klec, takže bylo jednoduché dosáhnout na bedýnku ... a stroj mi usekl ruku.“

Každoročně zemře v EU na pracovišti okolo 7 500 pracovníků a asi 170 000 lidí zemře na následky pracovního úrazu či nemoci z povolání. Více než 7 milionů pracovníků se zraní tak vážně, že musí být alespoň tři dny na nemocenské. Nejnebezpečnějšími oblastmi jsou zemědělství, stavebnictví, doprava a zdravotnictví.

  Dělník s ochrannou helmou

  Většině těchto úrazů a nemocí lze předcházet důkladným posuzováním rizik, avšak hodně zaměstnavatelů je neprovádí správně. Velké společnosti si nechávají vypracovat studii posouzení rizik častěji než malé firmy. V malých a středních podnicích však dochází k více než 80 % úrazů a k 90 % smrtelných úrazů na pracovišti. Pracovní úrazy a nemoci z povolání nejsou tragédií pouze pro příslušné osoby. Trpí jimi i podniky.

  Důležitost posuzování rizik je hlavním námětem kampaně EU, která radí podnikům, jak posuzování provádět. Během evropského týdne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci English (20.–24. října) se v celé EU konaly stovky akcí – konference, výstavy a školení.

  V době, kdy se Viviane Decocková zranila, pracovalo na farmě 10 lidí. Lékaři byli schopni přišít její ruku zpět, avšak paní Decocková musela prodělat tři operace a intenzivní rehabilitaci, což dohromady trvalo 18 měsíců, než mohla ruku začít opět používat.

  Po tomto úrazu v roce 2002 instaloval její manžel, majitel usedlosti, okolo ukládacího systému ochrannou mříž a najal odborníka, který mu pomohl najít další nebezpečná místa pro pracovníky. „Po úrazu jsme si začali dávat větší pozor,“ uvedl Géry Decock. „Předtím jsem jen pracovali. Neviděli jsme nebezpečí, která mohou nastat.“

  Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

  Videoklip: Předvídání rizik

  Videoklip: Dodržujte návod k použití

   

  Další informace na toto téma:

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky