Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vedoucí představitelé EU navrhli společný plán, jak překonat finanční propad
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/10/2008

K dohodě došlo v Paříži na mimořádném summitu 15 zemí eurozóny. Vedoucí představitelé všech 27 členských států se k plánu vyjádří 15. října na svém setkání v Bruselu.

Finanční krize, která začala ve Spojených státech, v posledních dvou týdnech těžce dolehla i na Evropu. Mnoho zemí EU muselo zakročit, aby pomohlo bankám v potížích.

  peníze

  Evropská centrální banka English uvolnila do finančního systému miliardy eur v hotovosti a vlády členských států zase zvýšily horní hranici pro vklady, za které jsou ochotny se zaručit. I přes tato opatření zažily evropské trhy minulý týden jedny z nejrušnějších dnů ve své historii.

  Vedoucí představitelé EU se zavázali ke koordinaci úsilí při podpoře bank, ochraně vkladatelů a zvýšení toku úvěrů na úrovní států. V rámci tohoto plánu odkoupí jednotlivé vlády podíly v bankách, aby oživily jejich peněžní prostředky a dočasně zaručily refinancování bank, a zmírnily tak úvěrovou krizi.

  Tyto bankovní záruky by měly spolu s mezibankovními půjčkami trvat do konce roku 2009. Vlády jsou rovněž ochotné se zaručit za nové půjčky v délce až pěti let.

  Prohlášení ze summitu EU o finanční krizi

  Videozáznam: Tisková konference po skončení summitu EU o finanční krizi

   

  Další informace na toto téma:

  Přísnější pravidla pro banky

  Zpomalení ekonomiky výraznější, než se předpokládalo

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky