Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Pusťte si jazyk na špacír a popusťte uzdu fantazii!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

26/09/2008

Zastoupení Evropské komise v Praze, Eurocentrum Praha a Informační kancelář Evropského parlamentu vyhlašují výtvarnou soutěž pro žáky základních škol a nižších třích víceletých gymnázií. Soutěž se koná v rámci oslav Evropského dne jazyků. Uzavírka soutěže je 24. října 2008.

  Pusťte si jazyk na špacír a popusťte uzdu fantazii!

  Ahoj holky a kluci,

  připadá vám někdy den ve škole jako celá věčnost? Sedíte v lavici jako na trní a čekáte na zvonění jak na smilování. Z těch nových věcí, které říká pan učitel, vám jde hlava kolem. Je to prostě pro vás španělská vesnice. Kdyby tak byly prázdniny celý rok, to byste skákali radostí až do stropu. No tak se netvařte jako kakabus! Vždyť stačí být ve škole jedno velké ucho a nemusíte mít doma s úkoly práci jako na kostele. Ale nebudu už chodit kolem horké kaše a vysvětlím, proč vám to všechno povídám. Jistě jste si v předchozích větách všimli slovních spojení, která mají dohromady trochu jiný význam, než jednotlivá slovíčka v nich. Cizinec, který by si je chtěl přeložit pomocí slovníku, by z nich asi byl tumpachový. I vy byste možná nerozuměli, kdyby vám někdo řekl, že „prší kočky a psi“, nebo „kdo má jazyk, jde do Říma“. Taková slovní spojení jsou charakteristická pro každý jazyk a pokud se je v cizím jazyce naučíte, bude mít váš projev ten správný šmrnc. A já mám pro vás jeden úkol: zkuste pomoci někomu, kdo by se rád tyto obraty naučil v češtině. Vypátrejte, která spojení se užívají u vás doma, ve vašem okolí, v knížkách. Aby byl jejich skutečný význam názornější, nakreslete je. Vymyslete obrázek, který bude dané slovní spojení vtipným způsobem ilustrovat. Obrázky nám potom pošlete, my vybereme ty nejlepší a výherce pozveme na zábavné dopoledne do Evropského domu v Praze, kde jim předáme i pěkné ceny.

  Soutěžit mohou žáci základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v těchto kategoriích:

  A1.       jednotlivci 1.–5. třída

  B1.       jednotlivci 6.–9. třída (a odpovídající třídy víceletých gymnázií)

  Obrázky vytvořené jakoukoli výtvarnou technikou prosím zasílejte nebo přineste osobně na adresu:

  Eurocentrum Praha - Evropský dům

  Jungmannova 24

  110 00 Praha 1

  Na zadní stranu obrázku napište jméno, třídu, adresu školy a kontakt na svého učitele (e-mail a tel. číslo). Na obálku uveďte heslo: "Pusťte si jazyk na špacír"

  Termín uzavření soutěže je 24. října 2008. Obrázky zaslané po tomto datu již bohužel nebudou do soutěže zařazeny. Vyhlášení výsledků proběhne začátkem listopadu.

  Soutěž společně organizují: Zastoupení Evropské komise v České republice, Eurocentrum Praha a Informační kancelář Evropského parlamentu. Kontaktní osoba: Martina Pelešková, DGT-PRAGUE@ec.europa.eu, tel.: 255 708 243.

  Pozn. Vyhrazujeme si právo s došlými obrázky následně disponovat např. za účelem jejich vystavení v prostorách Evropského domu.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky