Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Unie posílá do Gruzie humanitární pomoc
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/09/2008

 

Lidem postiženým konfliktem v Jižní Osetii a ostatních částech Gruzie již Evropská unie poskytla pomoc ve výši 6 milionů eura připravuje další pomoc.

Humanitární pomoc distribuují nevládní organizace, specializované agentury OSN a Červený kříž / Červený půlměsíc.

Jednotlivé země EU poskytly dalších 8,4 milionu eur.

  Skupina lidí u nákladního auta s humanitární pomocí EU

   

  Situace v Gruzii se projednávala na mimořádném summitu EU DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , který se uskutečnil 1. září. Vedoucí představitelé EU se rozhodli pozastavit rozhovory o navázání nového partnerství s Ruskem, dokud Moskva nestáhne své ozbrojené síly na pozice před zahájením konfliktu. Rovněž se rozhodli přehodnotit vztahy s Ruskem a odsoudili Moskvu za uznání suverenity separatistických regionů – Jižní Osetie a Abcházie. Předseda Komise José Manuel Barroso a vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym navštíví příští týden Moskvu. Francie v současné době předsedá Radě EU.

  Unie již do oblasti vyslala skupinu odborníků, kteří posoudí potřebný rozsah humanitární pomoci. Po nich přijedou i civilní pozorovatelé, kteří budou dohlížet na dodržování šestibodové dohody o příměří, jejíž uzavření EU zprostředkovala. Kromě zastavení bojů vyzývá dohoda k zahájení mezinárodních rozhovorů a k návratu na pozice před pětidenní válkou, během níž ruské jednotky obsadily pozice v Gruzii mimo území Jižní Osetie.

  Vedoucí představitelé EU se rovněž rozhodli poskytnout Gruzii pomoc na poválečnou obnovu země a podpořit uzavření dohody o volném obchodu a uvolnění vízového režimu pro gruzínské občany. Dohodli se též na tom, že pomohou uspořádat mezinárodní dárcovskou konferenci pro Gruzii. Komisařka pro vnější záležitosti Benita Ferrero-Waldnerová uvedla, že na pomoc asi 20 až 30 tisícům vysídlených osob bude zapotřebí 110 milionů eur.

  Unie usiluje o posílení vztahů s Gruzií již několik let, zejména od svého rozšíření v roce 2004.V rámci evropské politiky sousedství   deutsch (de)english (en)español (es)Français (fr) nabízí Gruzii finanční podporu na provádění hospodářských a politických reforem. Benita Ferrero-Waldnerová uvedla, že EU zvýší toto úsilí a prohloubí své vztahy s Ukrajinou a Moldavskem, na které se tato politika rovněž vztahuje.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky