Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Obec Hostětín získala evropské ocenění
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/08/2008

V soutěži Energy Globe Awards získala obec Hostětín díky projektu, který přispívá k úsporám energie, Národní cenu za Českou republiku.

Soutěž Energy Globe Awards probíhá již devátým rokem a je zaměřena na lokální a regionální projekty přispívající k úsporám energie a ochraně životního prostředí. Do soutěže se přihlásily projekty z více než 109 zemí světa.

Hostětín, obec na Uherskobrodsku s ani ne 250 obyvateli, získala v této soutěži Národní cenu za Českou republiku. Obec přihlásila do soutěže základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica, která na projektu nazvaném Obec Hostětín jako model udržitelného regionálního rozvoje spolupracuje.

  Logo centra Veronica Hostětín

  K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří výtopna na biomasu, která teplem z obnovitelných zdrojů zásobuje celou obec. Součástí oceněného projektu byla také moštárna vyrábějící jablečné biomošty nebo kořenová čistírna odpadních vod. Další významnou součástí projektu zaměřeného na úsporu energie v lokálním měřítku bylo též energeticky šetrné veřejné osvětlení a výstavba vzdělávacího centra Veronica Hostětín, jež bylo vybudováno v souladu s koncepcí úsporných budov, jelikož místní vzdělávací centrum navštíví ročně tisíce účastníků seminářů, konferencí a exkurzí.

  Obec Hostětín se tak stala příkladem, jak lze efektivně čerpat peníze z evropských fondů příznivým směrem pro životní prostředí. Cenu převzal v Bruselu z rukou evropských komisařů zástupce Ekologického institutu Veronica Radim Vítek.

  V Hostětíně plánují pokračovat v práci na dalších projektech a sledují nové trendy ve vývoji technologií v oblasti ochrany životního prostředí.

   

  Více informací o ekologickém centru Veronica Hostětín naleznete zde.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky