Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Některé mýty o Evropské unii
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

21/08/2008

Pokud vám některé novinové články o EU připadají příliš zvláštní na to, aby byly pravdivé, bude to asi tím, že opravdu obsahují více fantazie než faktů.

„Bruselští všetečkové zakázali používat historické plošné míry“. „Brusel připravil nové nařízení o úrovni hluku ve Skotsku“. „Evropská komise chce omezit rychlost na německých dálnicích".

Každý den informují novináři a reportéři o nových iniciativách EU. Většina médií o nich informuje objektivně, existují však i výjimky Englishfrançais. Tento druh zpráv většinou získává více pozornosti, protože vyvolává strach z moci „bruselských eurokratů“.

Následující příklady lze chápat jako zábavné čtení, mohou však být i zavádějící.

 

  velký červený otazník nesou malí bílí panáčci

  Několik britských novin například v červnu informovalo, že Evropská komise odepsala akr – plošnou jednotku, která se používá v anglicky mluvících zemích. Ve skutečnosti tato změna pouze odráží současnou praxi.

  V posledních 20 letech začali britští úředníci místo akru používat hektar, metrickou jednotku zavedenou všude jinde v Evropě. Britská vláda nyní pravidelně při jednáních se zemědělci a při registraci půdy používá hektar, který odpovídá 2,47 akrům. Soukromí majitelé půdy mohou pro popis svých pozemků stále používat akr, musí však rozlohu také uvést v hektarech.

  Autor zprávy také opomněl uvést, že tato změna je součástí návrhu Komise, který umožní Spojenému království stále používat jiné nemetrické jednotky, jako jsou míle a pinta, jež nepředstavují pro obchod žádný problém.

  Článek v novinách The Sunday Times z 20. dubna zase nepravdivě informoval, že Komise hodlá novými právními předpisy v oblasti zdraví a bezpečnosti „umlčet“ skotské dudáky. Pro vaši informaci: Evropská komise nemá v úmyslu zrušit tyto tradiční skotské muzikanty.

  Chce pouze omezit vystavení hráčů orchestru přílišnému hluku, který jim v mnoha případech způsobuje ztrátu sluchu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, aniž by hudebníci museli přestat hrát. Některé orchestry používají speciální zátky do uší a látky pohlcující hluk nebo zařízení na snížení hlasitosti.

  Co se týče omezení rychlosti na německých dálnicích, navzdory zprávě ve Welt online z 26. března tohoto roku nemá Komise nic takového v plánu. Tyto německé internetové noviny citovaly environmentální skupiny, podle nichž Komise údajně do konce roku 2010 stanoví omezení rychlosti kvůli ochraně ovzduší a bezpečnosti na silnicích.

  Evropská komise sice chce do konce roku 2010 snížit počet úmrtní na silnicích v EU o polovinu, není však v její moci nařizovat nejvyšší povolenou rychlost v Německu ani v jakémkoli jiném členském státě.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky