Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vyšší daň z tabáku je důležitá pro boj EU proti kouření
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/07/2008

 

Cílem navrhovaného zavedení jednotné minimální sazby daně z prodeje cigaret a tabáku v zemích EU je omezit kouření a pašování tabákových výrobků.

V případě přijetí návrhu Komise zaměřeného na snížení rozdílů mezi daněmi z tabáku v jednotlivých zemích EU by se ceny cigaret v 11 zemích zvýšily o více než 20 %.

Návrh je součástí strategie zaměřené na posílení ochrany proti vystavení tabákovému kouři, zlepšení právní úpravy, pokud jde o obsah tabákových výrobků, a na přísnější opatření v oblasti reklamy.

  Doutníky

   

  Uvedená opatření jsou sice užitečná, avšak zvýšení cen tabákových výrobků je nejúčinnějším způsobem, jak odradit občany od kouření, které je v EU jednou z hlavních příčin nemocí a úmrtí. Návrh by během příštích pěti let zvýšil ceny v 11 zemích o více než 20 % ve srovnání s rokem 2006. K nejvyššímu zvýšení cen by došlo v Polsku (o přibližně 47 %) a dále na Slovensku a v Bulharsku (o 36 %).

  Podle údajů Komise by zvýšení minimální spotřební daně vedlo ke snížení poptávky po cigaretách do roku 2014 o 10 %.

  Komisař pro daně a celní unii László Kovács o návrhu prohlásil, že „podporuje politiku EU zaměřenou na snižování spotřeby tabáku a rozdílů v cenách tabákových výrobků v EU.

  Návrh pomůže snížit přeshraniční nakupování a bojovat proti nezákonnému obchodu, který narušuje příjmy a zdravotní politiku členských států, jež za účelem boje proti kouření zavádějí vysoké daně.“

  Velké rozdíly v daních z tabáku mezi jednotlivými zeměmi EU narušují trh. Některé země vybírají až šestinásobek minimální sazby.

  Návrh by také změnil situaci, pokud jde o doutníky, doutníčky a dýmkový tabák, které jsou nyní zdaněny nižší sazbou, přestože jsou stejně škodlivé. Podle nové definice by nemohly být v této kategorii prodávány výroky podobné cigaretám a jemně řezaný tabák.

  V letech 2002 až 2006 se spotřeba cigaret v EU snížila o více než 10 %, avšak spotřeba jemně řezaného tabáku se zvýšila o 10 %.

  Další informace o zdanění tabákových výrobků v EU DeutschEnglishfrançais
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky