Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2008
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/07/2008

V roce 2008 se města a obce v ČR mohou opět zapojit do celoevropské akce „Evropský týden mobility“(16. –22. září) a „Evropský den bez aut“ (22. září), která se letos bude v Evropě konat už posedmé. Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, které upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech, a kterým zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Mnohá evropská města už pochopila, že prostor v ulicích patří také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě, nejen autům. Ulice mohou být opět místem setkávání, místem pro život. A tomu má Evropský týden mobility pomoci. V letošním roce se kampaň zaměří na téma: „Čistý vzduch všem“, tedy na zlepšení kvality ovzduší ve městech.

  logo evropského dne mobility

  K Evropskému týdnu mobility se v roce 2008 zatím přihlásila města a obce Bílovec, Bolatice,Boskovice, Břeclav*, Bystřice nad Pernštejnem, Česká Lípa, České Budějovice, Domažlice, Frýdek - Místek, Havlíčkův Brod, Hlučín, Hodonín, Holešov, Hořice, Hradec Králové, Chrudim, Jihlava, Jilemnice,Kroměříž, Lázně Bělohrad, Letovice, Lipník nad Bečvou, Luhačovice,Moravský Krumlov, Most*, Orlová*, Pardubice*, Pelhřimov, Přeštice, Příbor*, Rumburk*, Říčany, Semice, Sokolov, Strakonice, Studénka*, Sušice*, Tábor*, Třebíč*, Ústí nad Labem, Votice, Zábřeh*, Zlín a Znojmo*.

  Ministerstvo životního prostředí koordinuje ETM a EDBA v rámci České republiky ve spolupráci s Evropskou komisí. V rámci Evropského týdne mobility se ve městech nabízejí občanům různé akce, zaměřené na udržitelné formy dopravy a dopravní výchovu (cyklojízdy, pěší výlety, akce pro rodiče s dětmi, pro seniory, pro občany s hendikepem, výlety historickou tramvají, semináře, akce na dětském dopravním hřišti apod.). Dne 22. září (Evropský den bez aut) by měla být část města uzavřena automobilové dopravě (plocha dle výběru – ulice, náměstí, oblast před školou) a tento den se pořádají akce, zaměřené podle tématu Evropského týdne mobility.

  Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny se město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě, např. zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí apod. Vše podle možností a velkosti města či obce.

  K Evropskému týdnu mobility spojeném s Evropským dnem bez aut se mohou připojit všechna města. Podmínkou je, aby vedené města schválilo Chartu (dokument deklarativního charakteru, ve kterém jsou stanovena pravidla a rámec akce – verze pro rok 2008 viz níže) a aby ustanovilo místního koordinátora/místní koordinátorku. Město by také mělo přijmout jedno či více tzv. trvalých opatření (tedy během roku uskutečnit jeden či více projektů na zklidnění dopravy ve městě, na přerozdělení dopravního prostoru či na zvýšení bezpečnosti chodců při pohybu ve městě) – rady k výběru těchto opatření přinese Příručka 2008 (dokument viz níže). Města mohou Evropský den bez aut také pouze podpořit několika akcemi v termínu 16. – 22. září (bez podpisu Charty). Doporučujeme i těmto městům informovat o svých akcích národní koordinátorku.

  Program měst bude opět vystaven jak na českých stránkách www.env.cz, tak na evropských stránkách: http://www.mobilityweek.eu , kde se mohou místní koordinátoři akce zaregistrovat sami v češtině.

  Více informací 

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky