Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Občan Havel soutěží o filmovou cenu LUX 2008
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/06/2008

 

Film Občan Havel je mezi třemi filmy vybranými ze širšího seznamu, které budou soutěžit na podzim tohoto roku o filmovou cenu LUX 2008.

Film Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel se dostal do užšího výběru a patří tak mezi tři nominované filmy na cenu Evropského parlamentu LUX 2008. Poprvé byla tato cena udělena v roce 2007. Evropský parlament, který tuto filmovou cenu založil, se rozhodl ji udělit u příležitosti 50. výročí podepsání Římských smluv.

  Filmový pás

  Touto cenou má být každoročně odměněn film, který představuje evropské hodnoty a rozmanitost našich kultur nebo který přispívá k debatě o integračním procesu v Evropě. Loni cenu získal turecký snímek režiséra Fatiha Akinova Na druhé straně. Film o druhé generaci tureckých přistěhovalců v Německu se stal prvním snímkem, který byl oceněn poslanci Evropského parlamentu. Cena LUX (lat. světlo) podporuje distribuci evropských filmů v Evropské unii.

  Inspiraci tvůrci ceny našli v Babylónské věži, která představuje symbol jazykové a kulturní rozmanitosti. Hodnota ceny je odhadována na 87,000 eur (asi 2,1 milionu korun). Prostředky budou sloužit k financování výroby titulků ve všech 23 oficiálních jazycích EU a na vyrobení jedné filmové kopie pro každý členský stát, což by mělo sloužit k zjednodušení distribuce filmu po celé Evropě. Dále pak bude původní jazyková verze upravena pro neslyšící diváky a diváky s částečným sluchovým postižením.

  Oficiální výběr a sestavení nominační listiny bylo provedeno 17-ti člennou porotou složenou z odborníků v oblasti kinematografie: producentů, distributorů, provozovatelů, ředitelů festivalů, kritiků atd. Jméno vítěze, který bude vybrán poslanci Evropského parlamentu se dozvíme na podzim tohoto roku. Dalšími nominovanými jsou německo-maďarský film Delta a film Silence de Lorna vyrobený v koprodukci Francie, Belgie, Británie a Itálie. Dokument Občan Havel začal Pavel Koutecký natáčet v roce 1992. Po jeho tragické smrti se dokončení snímku na jaře 2006 ujal dokumentarista Miroslav Janek. Prezidenta Havla sledovala kamera Pavla Kouteckého přes třináct let při pracovních jednáních, přípravě významných zahraničních návštěv i chvílích odpočinku.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky