Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Prohlášení předsedy Evropské komise J. M. Barrosa k irskému referendu o Lisabonské smlouvě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/06/2008

 

Irsko řeklo podle všeho NE Lisabonské smlouvě. Evropská komise, která Lisabonskou smlouvu podporovala, doufala v jiné vyústění.

Výsledek referenda však respektujeme.

 

  Barroso

  Právě jsem hovořil s předsedou vlády Cowenem a ten jasně prohlásil, že toto hlasování nelze brát jako hlasování proti Evropské unii. Vždyť obě strany v kampani vyzdvihovaly přínosy irského členství v EU. Osobně věřím, že Irsko nepřestane usilovat o budování silné Evropy a bude i nadále plnohodnotným a aktivním členem EU.

  Irská vláda a vlády dalších členských států budou nyní muset vyhodnotit, co tento výsledek v procesu ratifikace znamená. Smlouva byla podepsána všemi 27 členskými státy, existuje tedy společná odpovědnost za řešení nastalé situace. Evropská rada, jež se sejde příští týden, by měla během svého zasedání společně rozhodnout v otázkách, které se týkají nás všech. „Ne“ zvolené v Irsku nevyřešilo problém, jenž měla vyřešit Lisabonská smlouva. Ratifikační proces se skládá z 27 vnitrostátních ratifikačních procesů, 18 členských států již smlouvu schválilo a Evropská komise se domnívá, že i v ostatních státech by se mělo s ratifikací pokračovat.

  Na Evropské radě budeme chtít spolu jednat, budeme si přát vyslechnout analýzu předsedy vlády Cowena i jeho názor na to, jak reagovat na obavy těch občanů, kteří se rozhodli hlasovat proti ratifikaci.

  Současně by evropské instituce a členské státy měly nadále pracovat pro občany Evropy v oblastech, jako jsou růst a zaměstnanost, sociální soudržnost, energetická bezpečnost, klimatické změny a boj proti inflaci. Společné úsilí v EU je i nadále nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s výzvami, které v současnosti stojí před evropskými občany.

   

  J.M. Barroso

  Předseda Evropské komise

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky