Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Premiéra filmu Miloše Zábranského - Jagary
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/06/2008

 

V rámci Evropského roku mezikulturního dialogu 2008 bude dnes uvedena premiéra celovečerního dokumentárního filmu režiséra Miloše Zábranského Zóna.

Film zachycuje osudy dětí z různých koutů světa, například ze Srí Lanky, Indie či Rwandy, které přicházejí o dětství díky přírodním katastrofám a těžkým podmínkám. Mnohé z nich zastávají práci dospělých, někdy i suplují roli rodičů svým mladším sourozencům. Jednotlivé příběhy spojují úvahy buddhistického mnicha Jagary.

Premiéra filmu bude uvedena již dnes 5. června od 20:00 v kině Ponrepo. Filmu bude předcházet diskuse na téma „Kořeny migrace" s Jiřinou Šiklovou a Ivanem O. Štampachem.

Organizátoři připravili také projekce pro střední školy, a to 6. a 10. června od 9:00 v kině Ponrepo. Pro studenty je po projekci připravena diskuse s autorem snímku Milošem Zábranským. Více informací na www.mezikulturnidialog.cz.

  Plakát s dětmi z rozvojového světa

   

  Jagara (Miloš Zábranský) je buddhistický mnich ze Srí Lanky, který přežil tsunami. Tak začíná příběh, který ukazuje na lidské utrpení v nejrůznějších částech Zóny, od pobřeží Austrálie k Himalájím. Zóna ale není jenom území s mnoha osudy. Je to také stav mysli.

  Miloš Zábranský je režisérem celovečerních filmů Stavení, Masseba, Dům pro dva, Tísňové volání a Poslední mejdan, promítaných často v zahraničí a oceněných na mezinárodních filmových festivalech. V současné době se zabývá tvorbou experimentálních a dokumentárních filmů, např. Hallo World, Devět prezidentů, Čechy krásné, Čechy mé, Oživlý obraz "V ateliéru" Gustava Couberta, 72 hodin nonstop Ferlinghetti, Zblízka, Nekrologium Beno Mánesa. V rámci cyklu Nevyjasněná úmrtí natočil dokument Občan Karel Kryl.

   Cílem projektu Evropský rok mezikulturního dialogu 2008 je poukázat na stále bohatší kulturní rozmanitost společnosti nejen v České republice, ale i v ostatních zemích Evropské unie. Všichni lidé žijící v Evropě se mohou seznámit a prozkoumat pestré kulturní dědictví svých sousedů a poučit se z jejich různých kulturních tradic. K ERMD 2008 se připojilo všech 27 členských států. V rámci aktivit konaných na národní úrovni se lidé v EU budou moci seznámit s pestrým kulturním dědictvím a tradicemi svých sousedů a spoluobčanů. Národním koordinátorem pro Českou republiku byl Ministerstvem kultury jmenován Institut umění – Divadelní ústav.

  Národní kampaň Evropského roku mezikulturního dialogu v ČR se soustředí na vytvoření sítě nevládních neziskových organizací, které jsou aktivní v oblasti mezikulturního dialogu, a propagaci jejich aktivit mezi širokou veřejností napříč celou Českou republikou. Národní projekt Evropského roku mezikulturního dialogu v ČR má za cíl šíření témat otevřeného mezikulturního dialogu napříč celou Českou republikou. Mimo jiné k tomu užívá příklady dobré praxe - projekty, které se již v minulosti úspěšně realizovaly.

  Přímou podporou následných projektů vycházejících z těchto příkladů dobré praxe se snažíme pokrýt rozmanité oblasti umění a vzdělávání podporou koncertů dílen, seminářů, diskusí, výzkumů a vzniku nových divadelních představení.

   

  Pozvánka pdf - 418 KB [418 KB]

   

  Kontakt na národního koordinátora ERMD 2008:

  Institut umění-Divadelní ústav, Celetná 17, 110 00 Praha 1, Jan Rolník, e-mail: jan.rolnik@divadlo.cz, tel.: 224 809 134

   

  Kontakt pro média:

  Smart Communication s.r.o., Na Zájezdu 6/1940, 101 00 Praha 10, Silvie Marková, e-mail: markova@s‑m‑art.com, tel.: 272 657 121 

  Omnimedia Public Relations s.r.o., Jeseniova 51, 130 00 Praha 1, Klára Tibitanzlová, e-mail: k.tibitanzlova@omnimedia.cz, tel.: 221 419 220

   

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky