Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Boj proti počítačové kriminalitě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/06/2008

 

S rostoucím objemem elektronického obchodu rostou i obavy o ochranu osobních údajů.

Pro mnoho z nás se nakupování, bankovní služby a komunikace s přáteli přes internet stává rutinní záležitostí. Rostou však také obavy z počítačové kriminality.

Evropská unie hledá cesty, jak udržet důvěru spotřebitelů v internet.

 

  Přenosný počítač

   

  Obětí se může stát kdokoli. Každý z nás dostává nevyžádané zprávy (tzv. spamy) a často čteme o útocích na počítačové systémy vládních úřadů. V Evropě používají počítačoví zločinci okolo 6 milionů infiltrovaných počítačů k podvodům a šíření spamů. Do našich počítačových schránek se ve skutečnosti dostane jen asi 4 % těchto nevyžádaných zpráv, avšak jen díky tomu, že se na ochranu proti spamům vynakládá velké množství prostředků.

  Aby mohly evropské malé podniky prosperovat, potřebují bezpečné informační systémy. Firmy, jež obchodují přes hranice, potřebují bezpečnou a moderní technologii, které mohou jejich zákazníci důvěřovat. Malé podniky zajišťují v Evropě okolo dvou třetin pracovních míst v soukromém sektoru. Jejich jistota či nejistota se tak nevyhnutelně promítá do celého hospodářství.

  Evropská unie si uvědomuje, nakolik je boj s počítačovou kriminalitou English důležitý pro bezpečnost spotřebitelů. Státy proto musí v tomto ohledu spolupracovat a investovat jak peníze, tak své odborné znalosti. Situace je komplikována skutečností, že úroveň ochrany se v jednotlivých zemích stále velmi liší.

  Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací English (ENISA) upozorňuje, že státy EU mají v tomto ohledu ještě dlouhou cestu před sebou.

  Jak uvádí agentura, jedná se o velmi důležitý úkol, protože podvody nás mohou stát až 100 milionů eur ročně (2006). Tento boj si Evropa nemůže dovolit prohrát.

  Tipy pro malé podniky English
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky