Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Výstava romských oděvů, šperků a doplňků
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

29/05/2008

Zastoupení Evropské komise finančně podpořilo konání výstavy „S´oda pre tute?! / Co to máš na sobě?!", která je věnována odívání, šperkům a doplňkům Romů nejen z České republiky, ale i ze vzdáleného  zahraničí.

Cílem výstavy je seznámit širokou veřejnost například s oděvy olašských Romů, slovenských, polských, finských a rumunských Romů a také s oděvy jejich nejbližších současných indických příbuzných. Výstava se koná v rámci světového romského festivalu Khamoro a bude slavnostně zahájena 29. května 2008 v galerii Palác Aventin v Praze.

 

  Výstava romských oděvů, šperků a doplňků

   

  Na výstavě lze shlédnout i šperky olašských a kočovných Romů a bižuterii ze sbírek fondu šperku Muzea romské kultury. K výstavě patří i ukázka doplňků (obuv, kabelky, klobouky) a ručních prací (tkané rohožky, výšivky, tzv. cikánské tkanice). Prezentace oděvů je doplněna fotografiemi a doprovodnými texty.

  Úvodními ukázkami jsou indické oděvy a šperky (např. bandžárský ženský oděv s doplňky, tradiční sárí, oděv skupin příbuzných s evropskými Romy). Na pravlast Romů navazují ukázky oděvů a typů oblečení i doplňků k různým skupinám Romů (např. olašský tradiční, ale i současný elegantní oděv z moderních materiálů tradicí již jen poznamenaný), oděv usedlých Romů, včetně symbolů moci a doplňků tradičního oděvu vajdy (představitele romské komunity), dále oděv rumunských Romů, oděv německých Romů-Sintů, oděv finských romských žen pocházejících ze skupiny Kale, oděv polských Romů a také oděv Romů z Ruska.

  Originální oděvy jsou instalovány na krejčovských figurínách, zlaté a stříbrné historické i současné šperky jsou umístěny ve skleněných trezorových vitrínách. Atmosféru dotváří videoprojekce s ukázkami produkce romských hudebníků a tanečníků z různých zemí světa, kteří v minulých letech vystupovali právě na festivalu Khamoro

   

  Výstavu můžete navštívit do 30. června 2008

  Palác Aventin naleznete v blízkosti stanice metra Národní třída na adrese: Purkyňova 53/4, Praha 1.

  Výstava se koná v rámci Evropského roku mezikulturního dialogu

   

  Víc zde: www.rommuz.cz

   

  Fotogalerie

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky