Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropa oslaví Svátek sousedů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

21/05/2008

 27. května 2008 se v evropských zemích už pošesté slaví Svátek sousedů. Pomáhá oživit vztahy k lidem, s nimiž se setkáváme v každodenním shonu, upevnit vzájemnou soudržnost obyvatel obcí a měst i společenský život.
Letošní oslavy se konají pod záštitou Evropské komise, kterou v této věci zastupuje komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla.
 

  Svátek sousedů

  Rok 2008 byl vyhlášen Evropským rokem mezikulturního dialogu. Evropský Svátek sousedů nabízí skvělou příležitost ke sdílení společného "evropanství" a k podpoře evropské identity založené na soudržnosti a solidaritě.

  Život se stává méně osobním, především ve velkých městech. Jednou z cest, jak na chvilku zpomalit a poznat blíže ty, kdo žijí v našem okolí, je právě Svátek sousedů. Může ho oslavit každý. V Evropě ho pořádají  města a obce, či jejich části, občanská sdružení, rodiny i  jednotlivci.

  Od roku 2006, kdy se Svátek sousedů začal slavit v České republice, měla sousedská setkání různou podobu. Patřily k nim například kulinářská přehlídka, beseda s historiky a pamětníky života v obcích, taneční zábava, koncerty, kouzelnická představení pro děti, či literární soutěž na sousedské téma.

  Více informací o Svátku sousedů si můžete přečíst na adrese  www.european-neighbours-day.eu. Na českých stránkách www.svateksousedu.cz, najdete několik rad, jak oslavu uspořádat i ve vašem domě, ulici, či obci.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky