Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Petr Garaj z Prahy zvítězil v debatě o zavedení eura
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/05/2008

Praha, 14.5.2008. Petr Garaj z Gymnázia Thomase Manna se prosadil ve čtvrtém celostátním finále projektu „Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international“ v České republice. Téma finálové debaty znělo: „Má být v České republice zavedeno euro již před rokem 2012?“ Celkem se letošního ročníku soutěžezúčastnilo přes 500 žáků a žákyň ze 33 škol z celé České republiky. Akce se koná pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Ondřeje Lišky.

  Logo soutěže Jugend debattiert international

  Jako hostitel pozdravil německý velvyslanec, pan Helmut Elfenkämper, hosty a debatanty v Lobkovickém paláci a ocenil projekt. Jaroslav Rudiš povzbudil finalisty a žáky v publiku vyprávěním historky zažitou v Německu a popřál “pozitivní debatu“.

  Napínavou debatu čtyř nejlepších debatantů sledovalo přes 80 hostů – mezi nimi také mladý spisovatel a dramatik Jaroslav Rudiš a loňský vítěz Jakub Štefela z Liberce. Jindřich Fryč, ředitel odboru mezinárodních vztahů na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, Stephan Nobbe, ředitel pražského Goethe-Institutu, a zástupci partnerů projektu, nadace „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ a obecně prospěšné nadace Hertie, Franka Kühn a Ansgar Kemmann, předali vítězům finále diplomy.

  Vítěz a druhá nejlepší, Eva Kočicová z Uherského Hradiště, se zúčastní 2. mezinárodního finále, které se koná 24. 10. 2008 ve Varšavě. Zde se sejdou vítězové zemských kol z Estonska, Litvy, Lotyšska, Ukrajiny, Polska, Německa a České republiky. Vedle napínavých debat je pro mladé lidi během týdenního finále připraven bohatý doprovodný program s návštěvami měst, přednáškami a autorskými čteními v polské metropoli. Záštitu nad 2. mezinárodním finále přijal maršálek sejmu pan Bronisłav Komorowski.

  Projekt „Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international" se zabývá tématy z oblasti školství, základních práv, Evropy a vyzdvihuje debatu jako vhodný nástroj demokracie. Dále přispívá k tomu, aby byli mladí lidé ze střední a východní Evropy schopni formulovat názory a přesvědčivě obhájit svá stanoviska. Protože chce projekt zároveň prohloubit znalosti německého jazyka v zúčastněných zemích, a tím upevnit bilaterální kulturní vztahy, debatuje se v německém jazyce.

  Soutěž se poprvé konala v roce 2005 v České republice a v Polsku. Od roku 2006 se účastní i školy z Estonska, Lotyšska, Litvy a Ukrajiny. Dohromady se za školní rok 2007/2008 soutěže účastní 1795 žáků a žákyň ze 105 škol.

  „Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international" je projekt Goethe-Institutu, nadace „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ a obecně prospěšné nadace "Hertie".

  Další informace o projektu „Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international":

  www.jugend-debattiert.eu (v němčině)

  www.goethe.de/prag (v češtině a němčině)

   

  Kontakt:

  Madlen Domaschke

  Goethe-Institut v Praze

  Tel. +420 221 962 224

  domaschke@prag.goethe.org

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky