Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EUROPE DIRECT oslaví Den Evropy v regionech
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/05/2008

9. květen – Den Evropy se slaví po celé Evropě jako narozeniny EU. Síť evropských informačních středisek EUROPE DIRECT slaví i v České republice.

EUROPE DIRECT je oficiální informační sítí Evropské komise a v Evropě má na 500 poboček. V České republice byla první střediska otevřena v květnu 2005. Nyní jich je v České republice devět.

 

 

  Logo Europe Direct

   

  9 českých informačních středisek EUROPE DIRECT slaví Den Evropy

   

  EUROPE DIRECT je oficiální informační sítí Evropské komise a v Evropě má na 500 poboček. V České republice byla první střediska otevřena v květnu 2005. Nyní jich je v Česku devět.

   

  9. květen – Den Evropy

  9. května 1950 představil politolog Jean Monet francouzskému ministru zahraničí Robertu Schumannovi a německému kancléři Konradu Adenauerovi svůj návrh na zlepšení organizace v Evropě jako nezbytné podmínky pro udržení mírových vztahů po druhé světové válce.

  Plán zvažoval vytvoření organizovaných trhů uhlí a oceli, protože představovaly klíčová odvětví i pro „válečný průmysl“. Jeho cílem byl vznik společného trhu uhlí a oceli, nad nímž by dohlížel nezávislý řídící orgán. Přestože návrh vytvořil Jean Monet, vstoupil později do historie jako „Schumannův plán“.

  Na jeho základě vzniklo 18.4.1951 Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO). Zakládající země byly Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Právě ESUO bylo prvním společenstvím, které dalo základy budoucí Evropské unii.

   

  Přiďte evropské výročí oslavit s námi! 

  9. květen – Den Evropy se slaví po celé Evropě jako narozeniny EU. Síť evropských informačních středisek EUROPE DIRECT slaví i v České republice.

  Přehled všech akcí pořádaných v regionech naleznete níže:

   

   

  Brno

  Informační středisko EUROPE DIRECT Brno oslaví již 7. května nejen svátek Evropy, ale i výročí otevření informačního střediska. Všichni zájemci jsou zváni do atria Knihovny Jiřího Mahena, kde mohou od 13 - 16 hodin získat zdarma řadu informačních materiálů, map či brožurek o Evropské unii. Součástí budou i zábavné hry pro děti a kvíz o drobné ceny pro všechny, kdo rádi soutěží! Dopoledne zde pro registrované studenty středních škol proběhnou interaktivní přednášky o minulosti i aktuálním dění v Evropské unii a také o tom, kde hledat rozličné informace o EU.

   

  České Budějovice

  Na náměstí Přemysla Otakara II. se koná ve spolupráci s přeshraniční  iniciativou Euregio Silva Nortica zábavné a informační odpoledne, kde se představí nejen taneční skupiny z Domu dětí a mládeže ČB – EGO d.m.c dancers, Break Beat a taneční skupiny ze škol Move 21 a Holiday fitness aerobic, ale i hudební skupiny Allreens, Nartuu a rakouští rappeří Freezy Trap & Xanda MC. Pokud rádi vyhráváte, jsou pro Vás připraveny i soutěže s hodnými cenami. Své aktivity budou prezentovat i Eures, Eurocentrum, Sdružení ochrany spotřebitelů, Francouzská aliance, Britské centrum a Goethe centrum. Dále je připraven evropský kvíz o ceny.

   

  Olomouc

  Dne 9. května 2008 proběhnou na Horním náměstí v Olomouci každoroční oslavy Dne Evropy, které pořádá Informační středisko EUROPE DIRECT Olomouc ve spolupráci s United Games of Nations a Domem dětí a mládeže v Olomouci. Žáci základních a studenti středních škol budou mít za úkol co nejlépe prezentovat ve stánku a poté i na podiu vybraný stát EU. Celkem se bude na náměstí nacházet 27 stánků představujících stejný počet členských zemí EU. Po celý den budou moci návštěvníci Dne Evropy ochutnávat kulinářské speciality jednotlivých zemí a poznávat jejich kulturu. Během oslav bude vyhlášena soutěž o nejlepší prezentaci státu. Výherci této soutěže obdrží poukaz na mezinárodní výměnný pobyt mládeže. V rámci doprovodného kulturního programu na Dni Evropy vystoupí Lenka Dusilová se skupinou.

   

  Pardubice

  Informační středisko EUROPE DIRECT v letošním roce věnuje oslavy Dne Evropy Pardubickému perníku, kterému bylo nedávno uděleno chráněné zeměpisné označení EU. Program v infocentru Pardubice Region Tourism u Zelené brány začíná v 9h. Návštěvníci se mohou těšit na představení široké škály sladkých výrobků pardubických perníkářů, čekají vás soutěže o perníky, dozvíte se více o historii i současnosti tohoto výrobku z medu a také zjistíte, co pro výrobek znamená udělení chráněného označení. Od 13h. budete mít možnost shlédnout ukázku zdobení perníku, které si můžete sami vyzkoušet. Uvidíte také oficiální certifikát chráněného označení, udělený Pardubickému perníku.

   

  Tábor

  ED Tábor po celý týden nabízí informace o možnostech studia a pobytů v zahraničí i odpovědi na dotazy, které veřejnost zajímají. Dále připravili akci Europa go! – třetí ročník výtvarného graffiti projektu.

   

  Most

  ED Most na 9. května soutěžní den s názvem „Cestujeme po Evropě“, který je určen pro děti i dospělé, děti budou kreslit obrázky a ty následně použijeme na výstavu, podívají se na klipy s tématikou EU, dále se budou vyplňovat kvízy zaměřené na znalosti o EU, bude se soutěžit o ceny. Současně chceme tento den pojmout také jako informační a spojit ho s dnem otevřených dveří ED Most, což je určeno především pro dospělé (rodiče soutěžících dětí)  a současně je to dobrá příležitost, jak  ED propagovat

   

  Nový Jičín

  Středisko EUROPE DIRECT připravilo soutěž pro všechny hravé děti, žáky i studenty, kteří budou originální při vyplňování soutěžního letáku, jenž byl distribuován v rámci oslav Dne Země na Masarykově náměstí v Novém Jičíně a také zaslán do školských zařízení ve městě. Na každého, kdo leták v týdnu od 5. do 9.května přinese do našeho střediska, čeká malá odměna, dále možnost dozvědět se více o nás i o Evropě a prohlédnout si výstavu leteckých pohledů na naše město v srdci Evropy i všechny práce z výtvarné soutěže Nebe nad Evropou. Slavností předání cen jejím vítězům proběhne také v rámci týdne plného evropských oslav.

   

  Dvůr Králové

  Informační středisko Europe Direct Dvůr Králové n/L a Střední škola informatiky a služeb společně slaví DEN EVROPY - svátek Evropské unie. Zveme všechny na oslavy 9. května od 13 hodin do Europe Direct, nábř. J.Woklkera 131, Dvůr Králové n/L. Připraveny jsou filmy DVD o Evropské unii s kvízy, hry a zábavné soutěže o ceny. Zdarma získáte spousty informačních materiálů ve formě publikací, plakátků, skládací mapy nebo propagačního předmětu.

   

  Uherské Hradiště

  Činnost ED Uherské Hradiště zahájilo 25.4.2007. Evropské informační středisko zde funguje při Informačním centru mládeže. Den Evropy oslaví dnem otevřených dveří.

   

  Kontakty na jednotlivá ED najdete na www.europedirect.cz

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky