Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Oslavy Dne Evropy 2008 v České republice
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/04/2008

 

V pátek 9. května oslavíme Den Evropy. V tento den, před 56 lety, byla podepsána tzv. Schumanova deklarace, která dala vzniknout Evropskému společenství uhlí a oceli, předchůdci dnešní Evropské unie.

Pro Českou republiku je začátek května důležitý i z toho důvodu, že letos oslavíme své čtvrté výročí od vstupu do EU.

  Logo Evropského roku mezikulturního dialogu

  Vedoucí představitelé EU na vrcholovém setkání v roce 1985 v Milánu rozhodli, že 9. květen se bude slavit jako "Den Evropy" a stane se tak jedním ze základních symbolů EU. Mezi další symboly Evropské unie patří Evropská hymna, Evropská vlajka, motto EU a jednotná měna euro.

  Hlavními cíli dneška je vybudovat Evropu, která ctí svobodu a identitu všech národů, které ji tvoří. Evropská unie slouží svým občanům a zachovává si vlastní hodnoty, zvyky a jazyk.

  Evropská unie vyhlásila rok 2008 Evropským rokem mezikulturního dialogu. Hlavním záměrem je zhodnotit přínosy evropské kulturní rozmanitosti a prozkoumat možnosti, které prolínání různých kultur skýtá. Akce pořádané během Evropského roku by pak měly přispět k vzájemnému porozumění a lepšímu soužití lidí různých kultur.

  Jednou z takových akcí je i open-air festival "Den Evropy - Společně v rozmanitosti" jpeg - 131 KB [131 KB] , který se bude konat 9. května na pražském Staroměstském náměstí od 15:00. Zastoupení Evropské komise a Velvyslanectví Republiky Slovinsko ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu při této příležitosti pozvali hudební seskupení přicházející z rozličných částí Evropy i kulturního prostředí, aby tak vyzdvihli myšlenky roku mezikulturního dialogu.

  Eurocentrum vyhlásilo v rámci Dne Evropy soutěž pro studenty. Jejich úkolem bude vytvoření originálního literárního nebo výtvarného díla. Odměnou pro vítěze bude kromě věcných cen i vystavení práce v Eurocentru Praha.

   

  Upoutávka mp3 - 706 KB [706 KB]

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky