Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Dny evropského filmu ovládnou pět měst v České republice
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

20/04/2008

 

Německý film Náš vůdce otevřel ve čtvrtek 17. dubna v pražském kině Světozor filmový festival Dny evropského filmu.

Již 15. ročník Dnů evropského filmu nabídne téměř čtyři desítky filmů ze současných i budoucích členských zemí Evropské unie, které by se jinak do českých kin nedostaly, nebo by se v záplavě amerických filmů asi ztratily.

  Filmový pás

  Dny evropského filmu potrvají v pražských kinech Aero a Světozor do 29. dubna. Festival pak bude pokračovat v Brně, Olomouci a začátkem května se jeho ozvěny uskuteční v Boskovicích a v Uherském Hradišti. Všechny celovečerní i krátké filmy se promítají v původním znění.

  Program festivalu je nejen kvalitní, ale také rozmanitý a spravedlivě myslí na všechny země Evropské unie. Zhruba čtyřicet celovečerních snímků není dramaturgicky rozděleno do programových sekcí, všechny filmy jsou si tak svým způsobem rovny, stejně jako jsou si rovny všechny státy Evropské unie a jejich občané.

  Poměrně velký prostor na festivalu dostává čerstvý člen EU Rumunsko, jehož kinematografie je zastoupena hned třemi snímky. Domácími zástupci budou Zelenkovi Karamazovi a koprodukční Návrat čápů. Tradičně bohatě zastoupena bude kinematografie francouzská. Za zmínku stojí i řecký kasovní trhák  - film Zahálka a kamufláž: Sirény v Egejském moři.

  Ve dvou blocích se představí také několik krátkých filmů. První uvede tradičně práce studentů. Druhý blok, letošní novinka, má název Pět filmů neklidu a obsahuje díla mladých evropských autorů. Opravdoví milovníci evropských filmů si mohou 19. 4. v kině Světozor a 25. 4. v kině Aero dopřát Maratón evropského filmu, v jehož rámci budou vždy od půlnoci promítnuty čtyři snímky z festivalového programu za sebou.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky