Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nebezpečné výrobky do prodejen nepatří
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/04/2008

 

Činnost EU v oblasti zjišťování nebezpečného spotřebního zboží a jeho stahování z trhu je účinná. V minulém roce zpracoval systém včasného varování RAPEX 1 605 hlášení o nebezpečných výrobcích, což bylo o 53 % více než v roce 2006.

Výroční zpráva o systému RAPEX uvádí, že díky zlepšení kontroly na vnitrostátní úrovni se zvýšila úroveň ochrany evropských spotřebitelů.

 

  Dítě táhne na provázku malý vláček

  Sledování výrobků v jednotlivých zemích je nyní podstatně účinnější než dříve. Z výroční zprávy za rok 2007 English vyplývá, že více hlášení přichází ze zemí, které předtím nebyly tak ostražité.

  Nejčastěji hlášenými výrobky byly v roce 2007 hračky (417), přičemž další místa v žebříčku zaujala motorová vozidla (197), elektrické spotřebiče (156) a kosmetické výrobky (81). V seznamu hlášení English můžete najít výrobky, které byly nahlášeny, protože způsobily zranění nebo udušení, úraz elektrickým proudem nebo požár.

  Většina hlášení se i v uplynulém roce týkala čínských výrobků (700). S cílem řešit tento problém uspořádá Komise v červnu v Číně seminář, na kterém bude informovat čínské úředníky a výrobce o navrhovaném právním předpisu o bezpečnosti hraček English a dalších záležitostech týkajících se bezpečnosti. Kromě toho se má v Bruselu v listopadu uskutečnit třístranný summit EU, USA a Číny o bezpečnosti výrobků.

  „Smyslem systému RAPEX a dalších bezpečnostních mechanismů je zajistit, aby občané EU mohli nakupovat bez obav a nemuseli rozlišovat bezpečné výrobky od těch nebezpečných ,“ uvedla komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

  Informace o ochraně spotřebitele English
  Další informace na toto téma:


  • Systém včasného varování RAPEX English
  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky