Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský týden proti rasismu 2008
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/04/2008

V týdnu od 17. do 23. března proběhl Evropský týden proti rasismu, v jehož rámci se Zastoupení Evropské komise aktivně spolupodílelo na organizaci řady kulturních a vzdělávacích akcí po celé České republice. Každoroční Evropský týden proti rasismu připomíná Mezinárodní den potírání jakékoli formy rasové diskriminace, který vyhlásilo valné shromáždění OSN v reakci na zavraždění 69 odpůrců apartheidu v jihoafrickém městě Sharpville v roce 1960.

  logo Evropského týdne proti rasismu

  V pondělí 17. března se v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Novém Městě pod Smrkem, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem uskutečnila informační kampaň Oranžová stužka. Dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdali na 40 tisíc informačních letáků spolu s nálepkami se symbolem oranžové stužky, která představuje odmítnutí všech forem rasové diskriminace. Informační kampaň zaštítila herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová a také Informační centrum OSN v Praze.

  Stejně jako v loňském roce proběhl při Evropském týdnu proti rasismu v Praze a v Olomouci Koncert proti rasismu, který nabídl široké divácké obci, bez ohledu na rasu, věk, vyznání či sexuální orientaci, různorodý a doslova multikulturní zážitek. V pražském klubu Abaton vystoupily etnické a world-music kapely Trombenik, Bengas, Ekvator a Atarés. Návštěvníkům olomouckého klubu 15 minut zahrála romská kapela Imperio.

  17. března byla v prostorách pražského Informačního centra OSN zahájena tématicky zaměřená výstava obrazů dětí z Azylového domu Zastávka, které vznikly v rámci programu pedagogické praxe ve znevýhodněných cílových skupinách pro studenty katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. V Brně se ve čtvrtek 20. března 2008 konal Integrační den pro děti zaměřený na vzájemné poznání  brněnských dětí a dětí žadatelů o azyl z pobytového zařízení v Zastávce u Brna.

  V Ostravě byla v prostoru gymnázia Hladnov uspořádána přednáška na téma "Historie Romů, jejich zvyky a tradice", spojená s vystoupením tanečního souboru o.s. Vzájemné soužití. ZŠ Dukelská ve Strakonicích zorganizovala pro své žáky Den Afriky.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky