Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nebe bez hranic
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

31/03/2008

Zrušení hraničních kontrol na letištích mezi většinou zemí EU a odstranění omezení transatlantických letů zahajuje novou éru letecké dopravy v Evropě.

  letadlo

  Jen několik měsíců poté, co se tzv. schengenský prostor (oblast bez hraničních kontrol) rozšířil o devět zemí, byly odstraněny též kontroly na letištích (30. března 2008).

  Ať cestujete letadlem, po moři či po zemi, hraniční kontroly mezi zúčastněnými 24 státy jsou nyní minulostí. A návštěvníkům ze zemí mimo EU, na které se vztahuje vízová povinnost, stačí jedno vízum pro všechny tyto země.

  Létání se však nezjednodušuje jen na této straně Atlantiku. V platnost totiž vstoupila tzv. dohoda o otevřeném nebi mezi EU a Spojenými státy. Očekává se, že tato dohoda podepsaná 30. dubna 2007, kterou se ruší omezení letů na trhu představujícím 60 % světové letecké dopravy, jen za prvních pět let přinese spotřebitelům úsporu více než 15 miliard eur a povede k vzniku 80 000 nových pracovních míst v EU a USA.

  Transatlantické lety již nebudou lukrativní výsadou několika privilegovaných leteckých společností. Aerolinky z EU budou moci bez omezení létat na letiště na území Spojených států a odtamtud pokračovat do dalších destinací a americké aerolinky budou mít stejná práva na území EU. Evropský komisař pro dopravu Jacques Barrot označil dohodu za „významný pokrok v mezinárodní letecké dopravě“ a uvedl, že její přínosy již jsou cítit.

  Dohoda je součástí širšího plánu EU na vytvoření společného leteckého prostoru se sousedními státy ve Středomoří a na východě a se Spojenými státy do roku 2010. Cílem této spolupráce není jen otevřít trhy, nýbrž též zajistit vyšší úroveň bezpečnosti v mezinárodní dopravě.

  Na konci května budou zahájena jednání o druhé dohodě o otevřeném nebi, která by měla konsolidovat vznikající evropsko-americký trh v letecké dopravě a prohloubit liberalizaci.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky