Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský týden proti rasismu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/03/2008

Zastoupení Evropské komise v České republice se aktivně spolupodílí na řadě kulturních akcí po celé České republice organizovaných v rámci Evropského týdne proti rasismu. Koncert proti rasismu se uskuteční v Olomouci 17. března a v Praze 19. března 2008. Pro děti z azylového zařízení Zastávka bude 21. března 2008 uspořádán Integrační den. Celý program naleznete zde . Každoroční Evropský týden proti rasismu připomíná Mezinárodní den potírání jakékoli formy rasové diskriminace, který vyhlásilo valné shromáždění OSN v reakci na zavraždění 69 odpůrců apartheidu v jihoafrickém městě Sharpville v roce 1960. V týdnu kolem 21.března tisíce lidí oslavuje hodnoty jako tolerance, rovná práva a rozmanitost Evropy.

  Týden proti rasismu - logo

  Multikulturní centrum Praha a koalice občanských sdružení společně již potřetí připravují informační kampaň Oranžová stužka, jejíž cílem je upozornit především na projevy rasové diskriminace v ČR a její oběti. Základní myšlenkou informační kampaně Oranžová stužka je oživit veřejnou debatu o problematice odstranění rasismu a poskytnout informace o všech formách rasové diskriminace. Podle odborníků z řad neziskových organizaci mezi skupiny nejvíce ohrožené rasovou diskriminací v České republice patří Romové.

  V ČR se lze s rasovou diskriminací nejčastěji setkat v oblasti zaměstnání, bydlení, v přístupu ke vzdělání a v případech rasově motivovaného násilí a kriminality.

  V pondělí 17. března 2008 proběhne informační kampaň Oranžová stužka, při níž budou po celý den v devíti městech České republiky (v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Novém Městě pod Smrkem, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem) dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdávat lidem informační letáky spolu s nálepkami se symbolem oranžové stužky, která má představovat odmítnutí všech forem rasové diskriminace.

  Informační kampaň zaštítila herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová a také Informační centrum OSN v Praze

  V rámci Evropského týdne proti rasismu pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice v různých městech tématicky zaměřené kulturní akce, například 19.3. KONCERT PROTI RASISMU v pražském klubu Abaton. Další informace naleznete v příloze nebo na www.mkc.cz.

  Zároveň jste srdečně zváni na snídani pro novináře, kde se můžete dozvědět více o kampani, kulturních akcích Evropského týdne proti rasismu i Evropského roku mezikulturního dialogu 2008 a v přízemí Informačního centra OSN si prohlédnout výstavu obrazů a fotografií dětí z azylového zařízení Zastávka u Brna.  

  Fairtrade snídaně proběhne v  pondělí  17. března od 11:00 v Informačním centru OSN na Náměstí Kinských v Praze 5.

  V případě zájmu, potvrďte prosím co nejdříve svou účast na e-mail: antidiskriminace@mkc.cz nebo na tel. č.: (+420) 296 325 347.

  Více informací:


  Koalici občanských sdružení spolupracujících na kampani tvoří:

   

  Kulturní akce:

  Praha

  Od 17. do 30. března 2008 v prostorách  Informačního centra OSN, Nám. Kinských 6, Praha 5 - Smíchov bude probíhat tématicky zaměřená výstava obrazů dětí z Azylového domu Zastávka, jež byla podpořena Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Výstava bude otevřena denně mimo víkendy od 8 do 17 hodin. 

  V úterý 18. března 2008od 10:00 do 14:00 hod. proběhne na Krajském úřadu Středočeského kraje Human Rights Day. Bude se jednat o neformální setkání studentů s představiteli Velvyslanecctví Jihoafrické republiky, které připravil Krajský úřad Středočeského kraje (odbor pro mládež MŠMT) a Česká komise pro UNESCO ve spolupráci s velvyslanectvím JAR.

  Ve středu 19. března 2008 od 19:00 proběhne v Pražském klubu Abaton Koncert proti rasismu , kde vystoupí etnické a world-music kapely Trombenik, Bengas, Equator a Atarés. Vstup na tento koncert je volný. Koncert pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice.

  Olomouc

  V pondělí 17. března 2008 ve 20:00 se bude v Klubu 15minut konat Koncert proti rasismu, na němž vystoupí romská kapela Imperio. Koncert pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice ve spolupráci s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva a Charitou Olomouc.

  Strakonice

  V pondělí 17. března 2008 proběhne v ZŠ Dukelská Den Afriky.

  Brno

  Ve čtvrtek 20. března 2008 od 10:00 do 16:00 hod. proběhne v Integrační den pro děti uprchlíků z azyloveho zarizeni Zastávka u Brna. Cílem akce je vytvořit prostor pro společné pozitivní zážitky dětí z různých zemí, ukázat na vzájemnou rozdílnost a tedy i nutnost tolerance jinakosti. Akci pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice ve spolupráci s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva a o.s. Nesehnutí.

  Ostrava

  Ve čvrtek 20. března 2008 potom v Ostravě proběhne přednáška na téma "Historie Romů, jejich zvyky a tradice“ určená pro studenty středních škol, spojená s tanečním vystoupením tanečního souboru o.s. Vzájemné soužití. V rámci přednášky vystoupí také lidskoprávní tým VS s příspěvky z praxe – na témata diskriminace ohledně přístupu na trh práce a dále nedobrovolná sterilizace romských žen. Akci pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice ve spolupráci s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva a o.s. Vzájemné soužití.

   

  Odkazy:

   

  Tisková zpráva msw8 - 224 KB [224 KB]

  Informační leták pdf - 201 KB [201 KB]

   

  Informační kampaň Oranžová stužka je součástí aktivit MKC Praha, které probíhají v rámci Mezinárodního roku mezikulturního dialogu 2008 při Evropském týdnu proti rasismu 17. - 23. března 2008.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky