Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Vítězný návrh nové euromince
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/02/2008

 

Občané zvolili vítězný návrh pamětní euromince k 10. výročí hospodářské a měnové unie (HMU) a vzniku eura. Tyto pamětní mince budou vydávat všechny státy eurozóny od ledna 2009.

Záměrně primitivní kresba symbolizuje euro jako vyvrcholení dlouné historie obchodu mezi lidmi, od pravěku až po hospodářskou a měnovou unii.

  Vítězný návrh eura k 10. výročí hospodářské a měnové unie

   

  Hlasování o podobě mince


  Hlasování, jehož se mohli zúčastnit všichni obyvatelé Evropské unie, probíhalo od 31. ledna do 22. února 2008. Na výběr bylo 5 návrhů, které předvybrali ředitelé evropských mincoven. Celkem bylo zasláno 141 675 hlasů. Vítězný návrh získal 41,48 % hlasů.

  >> Zobrazit výsledky 

  Autorem vítězného návrhu jerytec řecké centrální banky George Stamatopoulos. Pamětní mince budou vydávat všechny státy eurozóny od ledna 2009.

  Výherci blahopřejeme


  Soubor euromincí velké sběratelské hodnoty je na cestě k výherci.

  Prize  Pamětní mince


  Podruhé v historii eura vydávají všechny země eurozóny minci s jednotným vzorem na obou stranách. Poprvé tomu tak bylo v roce 2007, kdy byla vydána pamětní dvoueurová mince k 50. výročí Římské smlouvy.

  Pamětní mince mají vždy nominální hodnotu dvou eur a jsou určeny k oběhu na celém území eurozóny, i když často jsou spíše předmětem zájmu sběratelů.

   

   

  Více informací zde

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky